Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zapłacisz tak w sklepie, możesz mieć kłopot. To zależy od 1 osoby
Kacper Jozopowicz
Kacper Jozopowicz 18.01.2025 15:37

Zapłacisz tak w sklepie, możesz mieć kłopot. To zależy od 1 osoby

Koszyk zakupowy i pieniądze
Fot. Shutterstock/Andrzej Rostek

Przepisy zobowiązują przedsiębiorców do umożliwienia dokonywania płatności gotówką. Niemniej jednak istnieją wyjątki od tej zasady, na przykład w przypadku dużych kwot czy zniszczonych banknotów. Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia płatności gotówką.

Możliwość płatności gotówką

Żyjemy w czasach, w których technologia jest na zaawansowanym poziomie. Dzięki temu robiąc zakupy, możemy posługiwać się różną formą płatności. Między innymi kartą kredytową czy blikiem, a co najważniejsze gotówką. Ustawa o usługach płatniczych mówi, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklep stacjonarnie, muszą umożliwiać płatności gotówką. Istnieją jednak przypadki, w których sprzedawca może sam zdecydować, czy płatność gotówką będzie możliwa

Pieniądze w portfelu
Fot. Shutterstock/SvitlanaRo
Złap za śrubokręt, wbij w cytrynę. Ten trik zasługuje na nagrodę

Kiedy można płacić gotówką?

Według biznes.interia.pl przepis ten nie ma zastosowania do działalności online, kas samoobsługowych, imprez masowych (o ile regulamin to umożliwia), a także w przypadku transakcji, które swoją wartością nie przekraczają przeciętnego wynagrodzenia, które przyjęte jest w segmencie przedsiębiorstw, za trzeci kwartał ubiegłego roku

Firma nie może zapłacić gotówką, jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł brutto. Gdy wartość transakcji przekracza 15 tys. zł brutto, płatność musi być zrealizowana z wykorzystaniem rachunku płatniczego. Przedsiębiorca musi zapłacić przez swój rachunek płatniczy i przelać środki na konto firmy, od której kupuje towary lub usługi - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

W jakich sytuacjach sprzedawca nie przyjmie płatności gotówką?

Istnieją dwa przypadki, w których sprzedawca może nie przyjąć gotówki podczas płatności za zakupy. Przede wszystkim w sytuacji, kiedy banknoty lub monety przekazywane przez klienta sklepu są uszkodzone. Pracownik obsługujący może nie zgodzić się na taką formę płatności, a kupujący jest zobowiązany do wymiany uszkodzonego banknotu. Można to zrobić w kasie dowolnego banku prowadzącego swoją działalność w Polsce. 

Drugi przypadek, choć dla wielu klientów sklepu kontrowersyjny dotyczy sytuacji, w której sprzedawca nie ma możliwości wydania reszty. Należy mieć odliczoną kwotę pieniędzy podczas dokonywania płatności.

Gotówka trzymana w dłoniach
Fot. Shutterstock/SvitlanaRo

Sprawdź przepis na banany w cieście francuskim. Zobacz, na czym najlepiej smażyć faworki.