Znajoma kucharka zaskoczyła mnie nietypowym dodatkiem do rosołu. Tak mi zasmakował, że teraz robię tak samo
Dobry rosół powinien być klarowny i aromatyczny. Dodatki wybrane do zupy nie muszą jednak zawsze być takie same. Jedna z moich znajomych przyrządza potrawę w nietypowy sposób. Kiedy pierwszy raz jej spróbowałam, nie mogłam uwierzyć, że odważyła się na takie połączenie. Polecam spróbować — na pewno wywoła w was wiele emocji.
Nie ma jednego przepisu na rosół
W każdym domu rosół robi się inaczej. Choć niemal wszyscy korzystają z mięsa i warzyw, istnieją dodatki, które potrafią zaskoczyć. Nawet regionalny przepis z ziemniakami nie był jednak dla mnie tak szokujący, jak zupa przygotowana przez znaną mi szefową kuchni.
Do wywaru na mięsie gęsim, gotowanym oczywiście z jarzynami, dodany został produkt, kojarzący się z zupełnie innymi zupami. Jest tani i popularny, a pasuje zaskakująco dobrze. Z dalszej części artykułu dowiecie się co to takiego i jak wpłynęło na smak dania.
Przepis na rosół ze śmietaną
Dodanie śmietany do rosołu może wydawać się osobliwym pomysłem. Jednak jak przyznała znajoma kucharka, robi tak, odkąd dostała sugestię, że nabiał poprawia nie tylko smak, ale też wygląd zupy, która utraciła klarowność. Warto spróbować i samodzielnie ocenić, czy jest to dla nas dobre rozwiązanie.
Składniki:
- 2 korpusy gęsi o masie około 2 kg
- 4 średnie marchewki
- 2 niezbyt duże pietruszki
- pół średniej wielkości selera
- 1 niewielki por, cały
- 5 liści laurowych
- 10 ziaren ziela angielskiego
- 3 litry zimnej wody
- 200 ml śmietany 18%
- sól i pieprz w ilości do smaku
Z kilku produktów dość sprawnie przygotujecie rosół tak nietypowy, jak nigdy wcześniej. Wielu osobom na pewno posmakuje. Przygotujcie duży garnek i spróbujcie. Jest spora szansa, że go pokochacie.
Jak przygotować rosół ze śmietaną? Przepis jest prosty
Zaczynam od oczyszczenia i obrania warzyw korzeniowych. Kroję je na mniejsze kawałki. Przenoszę do garnka, do którego wkładam także mięso. Zalewam wszystko wodą, wrzucam liście laurowe oraz ziele angielskie i doprowadzam do wrzenia.
Zmniejszam moc palnika, przykrywam garnek i gotuję rosół. Po 1-2 godzinach sprawdzam smak i miękkość składników. Gdy uznam, że mi odpowiadają, doprawiam zupę solą i pieprzem , a następnie zabielam zahartowaną śmietaną.
Jak podać rosół ze śmietaną?
Do dania pasować będą „standardowe” dodatki takie jak makaron czy lane kluski. Można też wrzucić grzankami lub ziemniaki, które już nieco rzadziej wybierane są jako uzupełnienie tłustej zupy mięsnej.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na rosół. Sprawdźcie jak wykonać go z dodatkiem jabłka i dlaczego warto . Być może spodoba wam się też złocisty rosół z kurkumą i imbirem — ma piękny kolor i przyjemnie rozgrzewa.