Smakosze.pl Porady Ani mleko, ani zwykła woda, śledzie moczę tylko tak. Ryba jest tak delikatna, że rozpływa się w ustach
Fot Shutterstock/Aneta_Gu

Ani mleko, ani zwykła woda, śledzie moczę tylko tak. Ryba jest tak delikatna, że rozpływa się w ustach

14 grudnia 2024

Namaczanie śledzi to przeważnie niezbędna część procesu przygotowywania tej świątecznej przekąski. Jest wiele sposobów, które konkurują ze sobą w tym zadaniu. Oto jeden z mało znanych.

Namaczanie śledzi przed przygotowaniem

Śledź to polskie sushi – bodaj jedyna surowa ryba, która ostała się w naszym kulinarnym repertuarze. W przeciwieństwie jednak do skomplikowanej, rytualnie odławianej i przyrządzanej japońskiej potrawy, nasze śledzie są konserwowane – za pomocą soli. Przez stulecia w ten sposób krążyły po Polsce i Europie, a dziś do najbardziej znanych należą małe fileciki śledziowe z Bornholmu , tak słone, że sól dosłownie krystalizuje się na ich tuszkach.

Filety takie wymagają więc rozsolenia do praktycznie każdej potrawy, którą zamierzamy przyrządzić. Często dodatkowo konserwowane są także z dodatkiem octu , którego zapachu też możemy chcieć się pozbyć. Wszystko to załatwia namaczanie śledzi, zazwyczaj – w wodzie lub mleku.

kawałki śledzia

W Dino kompletnie zwariowali. Ryba lepsza od karpia za bezcen, pędź do sklepu

Moczenie śledzi w wodzie gazowanej

Mleko jest skuteczniejsze – do naprawdę mocno zasolonych śledzi wystarczy 2-, 3-godzinna kąpiel. Woda potrzebuje do podobnego efektu 4 godziny, a niektórzy kąpią śledzie przez całą noc. Jak przyspieszyć taki proces?

Jednym ze sposobów jest użycie wody, ale gazowanej. Gaz w wodzie to dwutlenek węgla, który dodaje cieczy kwasowego odczynu . Ten dodatek sprawia, że woda lepiej wnika w mięso, a zatem nie burzy tak bardzo jego struktury. Używając jej, możemy też skrócić czas namaczania, co również pomoże rybie zachować odpowiednią konsystencję.

Zobacz też: Tu robią jeden z największych Bali Sylwestrowych w Warszawie. W głowie się nie mieści co przygotowali

Jak namaczać ryby

Moczenie śledzi wymaga też przestrzegania kilku zasad. Po pierwsze, w trakcje procesu nie należy zmieniać temperatury otoczenia. Najlepiej namaczać je w lodówce, bo kiedy zaczną się rozgrzewać, będą się rozszerzać i staną zbyt luźne.

Trzeba też oczywiście pamiętać o dokładnym otarciu śledzi przed przygotowaniem ich. Osuszamy rybę ręcznikiem papierowym . Nie warto na nim oszczędzać, bo zużytej wody nie chcemy przenieść do gotowej potrawy.

Przeczytaj też uwagi dotyczące gotowania suszonych grzybów i przestrogi dotyczące wyboru ryb na Wigilię .

talerzyk śledzi

Ciocia ze Śląska zobaczyła jak wyrzucam stare ziemniaki. Zganiła mnie i dała ten przepis, genialny
Na święta podam swoją ulubioną sałatkę. Wszyscy mówią, że jest lepsza od jarzynowej
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy