Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Gotowanie suszonych grzybów. Mało kto wie, że czas ma tutaj kluczowe znaczenie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 03.12.2024 21:00

Gotowanie suszonych grzybów. Mało kto wie, że czas ma tutaj kluczowe znaczenie

suszone grzyby w garnku
Fot. Shutterstock/PawelKacperek

Oto najlepszy sposób na gotowanie grzybów, które wcześniej ususzyliśmy (lub ktoś zrobił to za nas). Dzięki zachowaniu podstawowych zasad będą zawsze miękkie, sprężyste i pełne aromatu.

Suszenie i gotowanie grzybów

Smak smakiem, ale grzyby są centralną pozycją na naszym świątecznym stole także przez to, jak łatwo je przechowywać i konserwować. W końcu zbieramy je głównie jesienią, więc do środka zimy jeszcze kawałek. Jednak ratuje nas fakt, że łatwo je ususzyć, a dobrze ususzone można przechowywać wręcz w nieskończoność.

Co jednak kiedy chcemy ich użyć? Przywrócenie grzybom wilgotnej postaci nie wydaje się trudne. Jednak trzeba pamiętać o pewnych zasadach, których przestrzeganie czasem pomijamy.

namaczanie grzybów w misce
fot. Canva
Wiele osób nie wie, kiedy nastawić zakwas na barszcz. Lepiej sprawdź, zegar tyka

Gotowanie grzybów

Gotowanie grzybów np. na farsz do pierogów to dość długi, choć na szczęście mało czasochłonny proces. Jedni namaczają grzyby i gotują je od razu w wodzie, w której się moczyły. Inni decydują się zaś na wymianę wody przed gotowaniem. Jeszcze inni zaś skracają go i wrzucają grzyby prosto do wrzątku.

Należy więc pamiętać, że nie ma tu drogi na skróty. Odpowiednie namoczenie grzybów jest warunkiem tego, by były pełne w smaku, a jednocześnie miękkie. Pominięcie namaczania może mieć niedobre dla naszej potrawy skutki. Jeśli na grzybach nie pozostały ślady brudu, nie wymieniajmy wody przed gotowaniem – dzięki temu oszczędzimy więcej smaku.

Czy można nie namaczać grzybów

Jeśli pominiemy namaczanie suszonych grzybów, będziemy musieli gotować je o wiele dłużej. Oznacza to niestety, że czekając na odpowiednią strukturę grzybów, wygotujemy z nich smak. Woda spod grzybów może i będzie się wtedy nadawała do sosu czy na zupę, jednak sama wkładka – już nie bardzo.

Jeśli zaś skrócimy czas gotowania do przepisowych 15 minut, grzyby nie będą po prostu miękkie. To z kolei będzie miało negatywne konsekwencje nawet dla barszczu czy innej potrawy, w której grzyby są przyprawą, a nie odtwórcą głównej roli. Tak czy inaczej – grzyby zawsze trzeba namoczyć przed użyciem w kuchni.

Wypróbuj też sposób na mrożenie pierogów i przepis na ich gruzińską odmianę – chinkali.

suszone grzyby
fot. Canva