Biała, czarna czy czerwona? Wiemy, która porzeczka jest najzdrowsza
Czarne, czerwone i białe – nie wszystkie porzeczki są sobie równe. Choć każda odmiana ma swoją „specjalizację”, można pokusić się o wskazanie tej, którą warto jadać najczęściej. Oto próby wyłonienia zwycięzcy.
Porzeczki w trzech kolorach
Porzeczki to ciekawe owoce . Ich angielska nazwa, currants , bierze się zapewne od greckiego miasta Korynt, z którego często pochodziły tak zwane „rodzynki korynckie”. Zyskały sobie znaczną popularność, bo są bardzo wdzięcznymi produktami dla kucharzy: są niewielkie, łatwe w obraniu z kiści, bezpestkowe i bardzo charakterystyczne w smaku.
Doczekaliśmy się trzech odmian tych ciekawych owoców, które różnią się kolorami. Łatwo się domyślić, że za pochodzącymi z natury różnicami w barwach kryją się też różnice w smaku i składzie – w końcu kolorowe substancje w owocach mają przeważnie jakiś wpływ na ich składniki odżywcze.
Zdrowe kolorowe porzeczki
Jak więc jest z tymi porzeczkami? Można tu przyglądać się im pod różnym kątem i na tej podstawie wskazywać zwyciężczynie w różnych obszarach. I tak na przykład czarna porzeczka jest zdecydowanie najbogatsza w witaminy i minerały. Jest dla nas źródłem wapnia, żelaza, magnezu, potasu czy cynku. Jest też jednym z najbogatszych w witaminę C owoców . Jednak ma także wyraźnie więcej witamin z grupy B, zwłaszcza B5 , czy tak potrzebnej dla zdrowia skóry witaminy E .
Pozostałe dwie kolorowe odmiany owoców nie różnią się tak bardzo pod względem tych składników. Są też nieznacznie mniej kaloryczne od swojej czarnej odpowiedniczki , ale różnica ta nie jest warta roztrząsania i wynosi kilka kalorii. Ogólnie kaloryczność porzeczek waha się w okolicach 60 kcal w stu gramach.
Czerwona z błonnikiem
Czerwone porzeczki mają wielką zaletę i przewagę nad krewniaczkami. Jest nią wysoka zawartość błonnika. Są świetne w regulacji poziomu cholesterolu, a przede wszystkim glukozy we krwi. Suszone porzeczki będą pod tym względem świetnym dodatkiem do posiłków.
Trochę na szarym końcu zostają porzeczki białe . Tracą najwięcej na niskiej zawartości antocyjanów . Te substancje uszczelniają naczynia krwionośne i wzmacniają układ krążenia. Znajduje się ich najwięcej w ciemnych owocach, więc w czarnych porzeczkach będzie ich dużo , w białych – nie ma ich prawie wcale. Za to białe porzeczki są świetnym źródłem przeciwutleniaczy , które pomagają w profilaktyce nowotworów.
Można więc powiedzieć, że po zbilansowaniu, to czarna porzeczka powinna być najczęstszym uczestnikiem naszej diety , a biała – najrzadszym. Wszystkim jednak warto dać szansę przynajmniej od czasu do czasu.
Wypróbuj przepis na ciasto francuskie z truskawkami i poznaj aktualne prognozy cen czereśni .