Ciasto na pierogi wyjdzie lepsze niż u babci. Wystarczą 2 czynności
Oto sposoby, które zapewnią lekkie, sprężyste i smaczne ciasto na pierogi. Te zaś będą się gotować bez rozwalania i w efekcie wyjdą idealne. Wystarczy pamiętać o dwóch rzeczach.
Idealne pierogi
Ciasto składające się praktycznie z dwóch składników nie powinno nastręczać wielkich problemów w przygotowaniu, prawda? Może i prawda, ale jeśli tak, dlaczego pierogi tak bardzo różnią się od siebie? W jednych ciasto jest lekkie i puszyste, w innych – zbite i mięsiste.
Ciasto na pierogi składa się przeważnie tylko z mąki i wody z odrobiną soli, chociaż zaraz się przekonamy, że warto dodać jeszcze jeden składnik. Wciąż gdzieniegdzie można napotkać spór o odpowiednią temperaturę wody na ciasto. Zażegnajmy go więc: gorąca woda zaparza mąkę i lepiej aktywuje gluten , dzięki czemu ciasto jest bardziej sprężyste i daje się lepiej faszerować.
Ciasto doskonałe
Ciasto takie powinno bez problemu sklejać się podczas lepienia pierogów. Jeśli jednak to nie nastąpi, sięgamy po jeszcze jedną sztuczkę. Pierogi najlepiej mianowicie lepić zwilżonymi dłońmi . A jeśli i tak nie chcą się sklejać, brzeg smarujemy wilgotnym palcem w miejscu, gdzie ma przebiegać łączenie. Do ciasta zaś dodajmy masło. Pierogi będą od niego bogatsze w smaku, a także bardziej sprężyste.
Składniki
- 500 g mąki
- ⅓ łyżeczki soli
- 15 g stopionego masła
Ciasto na pierogi z masłem
Mąkę z solą przesiewamy na stolnicę w kształt kopczyka . W nim przygotowujemy zagłębienie i wlewamy łyżkę roztopionego masła . Następnie dodajemy ¼ l gorącej wody.
Ciasto siekamy nożem, a kiedy zacznie się łączyć, wyrabiamy ręcznie. Kiedy połączy się w gładką i sprężystą masę, przykrywamy je ściereczką i odkładamy na pół godziny . Po tym czasie wałkujemy, wycinamy kółka i faszerujemy.
Wypróbuj też przepisy na owsiankę z chipsami bananowymi i jajecznicę bez smażenia .