Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Zbija cholesterol i zbawiennie działa na jelita. Dodaję go zawsze do fasolki po bretońsku
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 13.10.2024 18:48

Zbija cholesterol i zbawiennie działa na jelita. Dodaję go zawsze do fasolki po bretońsku

fasolka po bretońsku
Fot. Canva/arfo

Przyprawy poprawiają smak dań, ale wykazują też dobroczynne działanie dla naszego zdrowia. Dlatego tak chętnie dodaję cząber do fasolki po bretońsku. Podkręcają smak dania i dobrze wpływają na organizm. 

Cząber, czyli pikantny i zdrowy

Każdy z nas ma przyprawy w swojej kuchni. Wzbogacają smak, dodają aromatu i sprawiają, że danie od razu smakują lepiej. Warto sprawdzić, czy w szafce kuchennej masz cząber. Ta przyprawa słynie z intensywnego, pikantnego smaku. Jest nieco gorzki i korzenny. 

Ta przyprawa, która pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego, pełna jest wyjątkowych wartości. Cząber bogaty jest w potas i obniża poziom złego cholesterolu. Pomoże w walce z nadciśnieniem i anemią. Wszystko dlatego, że zawiera dużo żelaza. 

cząber
Fot. Canva/romiri
Nie zapomnij przykryć garnka, gdy gotujesz rosół. Ta zasada jest kluczowa

Cząber pełen wartości

Cząber wykazuje też silne działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. To zasługa karwakrolu i tymolu, które doskonale potrafią rozprawić się z bakteriami i grzybami. Ta pikantna przyprawa jest skarbnicą witaminy C, cynku i błonnika. Wspiera układ odpornościowy i działa zbawiennie na jelita.

Cząber dodaję do fasolki po bretońsku. Danie jest dość ciężkostrawne, a przyprawa pozwala je lepiej przyswoić. Zapobiega też wzdęciom i poprawia trawienie. Warto pamiętać, by przyprawić cząbrem ciężkostrawne i tłuste potrawy. 

Do jakich dań pasuje cząber?

Warto zaopatrzyć się w cząber i mieć go w kuchni pod ręką. Do czego można użyć tej przyprawy? Cząber pasuje do dań mięsnych. Wzbogaca smak cielęciny, drobiu, jagnięciny i wieprzowiny. Tę wyrazistą przyprawę można dodać do dań warzywnych.

Dobrze pasuje do fasoli, soczewicy, kapusty i brukselki. Sprawdzi się w marynatach i daniach rybnych. Cząber świetnie współgra z tymiankiem, rozmarynem i liściem laurowym. Warto o nim pamiętać w kuchni. Pisaliśmy o tym, jak zrobić smaczną zapiekankę z makaronu. Podpowiadaliśmy, jak przy pomocy octu usunąć pewien problem w domu. 

danie
Fot. Canva/Serweth Photography

Źródło: kobieta.interia.pl