Smakosze.pl Przepisy Co roku w maju robię syrop z tych kwiatów. Jest idealny do herbaty
Fot. Canva/Madeleine_Steinbach

Co roku w maju robię syrop z tych kwiatów. Jest idealny do herbaty

12 maja 2024

Syrop z tych kwiatów jest pełen dobroczynnych właściwości dla naszego zdrowia. Drzewo, na którym rosną te drobne białe kwiatki, znajdziemy w każdym zakątku Polski. Maj jest najlepszym miesiącem, by zrobić syrop, który dodamy później do herbaty.

Czarny bez pełen kwiatów

Czarny bez kwitnie w wielkich miastach, niewielkich miejscowościach i na wsiach. Znajdziemy go dosłownie wszędzie. Kwiaty czarnego bzu są białe, drobne i mają przyjemny oraz intensywny zapach. Pełne są też kwasów fenolowych, flawonoidów, soli mineralnych, olejków eterycznych, steroli i garbników.

Syrop kupimy z łatwością w wielu sklepach. Jednak jego cena jest dość wysoka, dlatego lepiej zerwać kwiaty czarnego bzu i przygotować z nich wartościowy syrop. Jest on znany z właściwości przeciwbakteryjnych i wzmacnia odporność . Taki domowy syrop z dodatkiem wody świetnie ugasi pragnienie podczas upałów. Warto włączyć go do swojej diety .

czarny bez
Fot. Canva/BryanPhotographer
Biorę liść kapusty i smażę z jajkiem. Po chwili mam placek, w który mogę wszystko zawinąć

Kiedy zbierać kwiaty czarnego bzu?

Kwiaty czarnego bzu należy zbierać, gdy w pełni się rozwiną. Zwykle czarny bez kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Kwiaty najlepiej zbierać rano, gdy jest sucho . Pamiętajmy, że najlepiej zrywać kwiaty z dala od dróg i zakładów przemysłowych. Syrop z czarnego bzu możemy wykorzystać do przygotowania lemoniady lub sorbetu.

Warto dolać go też do herbaty. Wystarczy zaledwie łyżeczka, by nadać gorącemu napojowi pysznego smaku i cennych właściwości. Taką herbatę warto pić, gdy łapie nas przeziębienie lub chorujemy na grypę . Syrop będzie też doskonałym dodatkiem do jogurtów, owsianki i lodów. Poniżej znajdziesz przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu.

Jak zrobić syrop z kwiatów czarnego bzu?

Składniki:

  • 300 g kwiatów z czarnego bzu ( czyli ok. 20 baldachimów)
  • 2 cytryny
  • ¾ kg cukru
  • 700 ml wody

Przygotowanie syropu zacznij od odłożenia zerwanych baldachimów kwiatów w cień. Dzięki temu mrówki i żuki uciekną . Następnie odcinamy ogonki i grubsze łodygi. Wyrzucamy uschnięte łodygi. Kwiaty zalewamy wrzątkiem i dodajemy cytrynę.

Gdy ostygnie, odstawiamy do lodówki na dobę. Potem przelewamy przez sito, dodajemy cukier i gotujemy . Zbieramy pianę z powierzchni, a syrop przelewamy do słoiczków. Przez 15 minut pasteryzujemy. Radziliśmy, jak przyrządzić najlepszą surówkę do mielonych z przepisu Heni. Podawaliśmy przepis od Tomasza Strzelczyka na żeberka.

syrop
Fot. Canva/IngridHS

Źródło: beszamel.se.pl

Po czym poznać, że truskawki były pryskane? Ten szczegół zdradza wszystko
Wypróbowałem przepis na ciasto na pierogi z 1920 roku. Do tej pory nie wymyślono lepszego
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy