Smakosze.pl Produkty Dietetyk zdradził zaskakującą prawdę o miodzie. „To nieprawda, że jest mniej tuczący niż cukier"
Fot. Shutterstock, Youtube/Michał Wrzosek

Dietetyk zdradził zaskakującą prawdę o miodzie. „To nieprawda, że jest mniej tuczący niż cukier"

5 stycznia 2025

Miód uważany za niezwykle smaczny, naturalny i zdrowy produkt. Jednak, czy miód jest mniej tuczący niż cukier? Prawdę ujawnia dietetyk Michał Wrzosek. Ta informacja zaskoczy niejednego z nas.

Miód, czyli jeść czy nie jeść?

Miód jest produktem, który cieszy się dobrą opinią. Smaczny i naturalny, a do tego wyjątkowo zdrowy . Po miód chętnie sięgamy, gdy za oknem zimno i nieprzyjemnie. Pijemy herbatę z miodem, gdy łapie nas przeziębienie . Możemy wybierać spośród miodu spadziowego, wielokwiatowego, rzepakowego, akacjowego, czy gryczanego.

Rodzajów miodu jest pod dostatkiem. Jedzenie miodu wpływa dobroczynnie na pracę nerek, wątroby i układu moczowego. Ten naturalny słodki produkt łagodzi dolegliwości dolnych dróg oddechowych, układu pokarmowego i dobrze działa na układ krążenia. Jednak dietetyk Michał Wrzosek zwraca uwagę na kaloryczność miodu .

miód
Fot. Canva/D-Ozon
Zalej ciasto olejem, dodaj farsz i włóż do piekarnika. Ten przepis ma ponad 100 lat

Czy miód jest mniej tuczący niż cukier?

Nad tym, czy miód jest mniej tuczący niż cukier , zastanawia się Michał Wrzosek . Dietetyk w filmie opublikowanym na swoim kanale YouTube, sprawę stawia jasno. Michał Wrzosek mówi:

To nieprawda, że miód jest mniej tuczący niż cukier. Choć miód ma trochę mniej kalorii niż cukier, to jedna łyżka miodu waży więcej niż łyżka cukru. Oznacza to w praktyce, że miód może dostarczać więcej kalorii

Dietetyk dalej wyjaśnia:

Przykładowo łyżka miodu to 80 kalorii podczas, gdy łyżka cukru to 48 kalorii. Jeśli więc potrzebujesz ograniczyć kalorie i chcesz schudnąć, to nie powinieneś zamieniać cukru na miód. To nie przyniesie Ci pożądanych efektów

Miód w naszej diecie

Jednocześnie dietetyk Michał Wrzosek podkreśla wartości miodu. W filmie opublikowanym na swoim kanale YouTube przekonuje:

Miód zawiera pewne korzystne związki bioaktywne takie jak polifenole i flawonoidy. Z drugiej zaś strony, spożywając 1 łyżeczkę miodu, nie dostarczymy ich w znaczących ilościach . Dlatego miód nie jest dobrym źródłem witamin i składników mineralnych

Michał Wrzosek dalej tłumaczy:

Ilość tych związków może się znacząco różnić w zależności od rodzaju miodu. Badanie nie potwierdzają, że regularne spożywanie miodu przynosi konkretne korzyści zdrowotne . Dlatego nie można zakładać, że jedzenia miodu, wpłynie korzystniej na Twoje zdrowie niż jedzenie cukru

Pisaliśmy o nowym programie Magdy Gessler, jakiego jeszcze nie było w polskiej telewizji. Polecaliśmy sposoby na wzmocnienie wątroby.

miód
Fot. Canva/Studio Doros
Nowa opłata w Biedronce. W sklepach pojawiły się komunikaty
Kroję schab na plastry i układam na cebuli. Wszystkie kotlety mogą się przy tym schować
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy