Dlaczego warto dodać ocet do rosołu? Efekt zachwyca
Masz ochotę na gęsty, treściwy i jeszcze zdrowszy rosół? Dodaj do niego odrobinę octu, a efekt zachwyci każdego miłośnika tradycyjnej zupy. Poznaj przepis na rosół z dodatkiem octu. Dlaczego warto dodać ocet do rosołu?
Rosół to jedna z lepszych, polskich zup, ma wyraźny smak i aromat, jest pożywny i doskonale rozgrzewa i wzmacnia organizm. Rosół gotujemy najczęściej na niedzielny, rodzinny obiad, a także na święta i większe uroczystości. Zupa jest również jednym z naturalnych sposobów walki z przeziębieniem i grypą.
Dodanie do rosołu octu dodatkowo wzmacnia jego pozytywny wpływ na organizm. Dowiedz się, jaki ocet dodać do zupy, w którym momencie gotowania i jak przygotować najsmaczniejszy rosół, który błyskawicznie zniknie z talerzy.
Jeśli masz więcej czasu, do rosołu przygotuj domowy makaron- tu poznasz prosty przepis na makaron nitki do rosołu , zrobisz go w godzinę, a będzie o wiele smaczniejszy od gotowego produktu.
Dlaczego warto dodać ocet do rosołu?
Ocet dodany do rosołu sprawia, że danie jest bardziej treściwe, gęste i ma jeszcze pełniejszy aromat i smak. Dzieje się tak, ponieważ zawarty w occie kwas silnie reaguje z tkankami łącznymi mięsa i rozpuszcza je, powodując tworzenie się naturalnej żelatyny.
Mięsna żelatyna to przede wszystkim źródło kolagenu. Wzmacnia więc nasze kości, stawy, a także przyczynia się do znacznej poprawy kondycji skóry i paznokci. Ocet w rosole jest niewyczuwalny, a znacznie poprawia walory smakowe i ma pozytywne działanie na nasz organizm.
Kiedy dodać ocet do rosołu?
Ocet dodaj w trakcie gotowania, kiedy mięso, warzywa i przyprawy delikatnie pyrkają się na najmniejszym ogniu. Wystarczy łyżka octu, żeby rosół był o wiele smaczniejszy.
Do zupy możesz dodać każdy rodzaj octu, sprawdzi się zarówno ocet jabłkowy, winny, jak i spirytusowy. Jak wspomniałam, ocet nie będzie wyczuwalny w rosole, uwydatni za to smak mięsa.
Przepis na rosół z dodatkiem octu
Składniki:
-
2 duże udka z kurczaka
-
kawałek szpondru lub giczy wołowej
-
2 marchewki
-
korzeń pietruszki
-
biała część pora
-
cebula
-
kawałek selera
-
natka pietruszki
-
lubczyk
-
łyżka octu
-
2 liście laurowe
-
3 ziarna ziela angielskiego
-
szczypta kurkumy
-
sól, pieprz do smaku
Jak zrobić rosół z dodatkiem octu?
Mięso umyj, oczyść, włóż do większego garnka, następnie zalej wodą i wstaw na mały gaz. Gdy podczas gotowania powstaną szumowiny, zdejmij je i do garnka włóż marchew, korzeń pietruszki, por i seler.
Cebulę obierz ze skóry, przekrój na pół i podsmaż na suchej patelni, następnie dodaj ją do wywaru razem z lubczykiem, natką pietruszki, zielem angielskim i liśćmi laurowymi.
Do zupy wlej również ocet i gotuj na wolnym ogniu przez 2,5- 3 godziny. Rosół dopraw do smaku solą, pieprzem, kurkumą, smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/ bondarillia
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Puszysty i lekki sernik z ryżu. Delikatniejsza wersja klasyki
-
Jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie mikrofalówki? Garść skutecznych trików
-
Soczyste i rozpływające się w ustach pieczone udka z kurczaka. Mięso samo odchodzi od kości
Źródło: haps.pl, ampnewsy.gotujmy.pl