Smakosze.pl Porady Ekspresowe sposoby na suszenie grzybów
canva/Sanny11

Ekspresowe sposoby na suszenie grzybów

18 września 2021

Pełne aromatu suszone grzyby to prawdziwy skarb. Dzięki naszym wskazówkom zatrzymasz ich pyszny smak, ciesząc podniebienie dodatkiem darów lasu w wielu wspaniałych daniach.

Suszenie to jeden z popularniejszych sposobów zachowania walorów smakowych grzybów. Ich przygotowanie nie jest aż tak czasochłonne jak kiszenie czy marynowanie i można je przeprowadzić aż na trzy sposoby — używając piekarnika lub suszarki albo nawlekając grzyby na nitki i przechowując w ciepłym pomieszczeniu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Poznaj ekspresowe sposoby na suszenie grzybów leśnych

Przed przystąpieniem do suszenia koniecznie upewnijcie się, że wasze grzyby nadają się do spożycia. Sprawdźcie, czy nie są robaczywe lub spleśniałe — takie bez żalu wyrzućcie. Małe okazy natomiast odłóżcie na bok i wykorzystajcie do sosów lub zamarynujcie. Podczas suszenia stracą smak.

Nie suszcie także tych odmian, które charakteryzuje wilgotna skórka np. maślaków. Ich walory skuteczniej wydobędziecie w inny sposób. Grzyby z natury suche takie jak kurki, podgrzybki czy borowiki zdecydowanie lepiej się tutaj sprawdzą. Upewnijcie się, że nie są wilgotne i przystąpcie do działania.

Suszenie grzybów w piekarniku

Pokrojone grzyby układamy na kratce do pieczenia. Włączamy termoobieg i ustawiamy temperaturę 40-50 stopni Celsjusza. Drzwiczki piekarnika pozostawiamy uchylone, a grzyby co jakiś czas obracamy. Dzięki temu będą się suszyły równomiernie. Suszenie zajmie wam kilka godzin, lecz zapach, jaki mu będzie towarzyszył, na długo pozostanie w waszej pamięci.

Suszenie grzybów w suszarce

Zaletą tej metody jest z pewnością fakt, że suszarki do owoców i warzyw zużywają mniej energii niż piekarnik. Sam proces nie wymaga też aż tak ścisłej kontroli, choć warto susz co jakiś czas zamieszać. Zapobiegnie to jego przegrzaniu, a w konsekwencji łamliwości produktu końcowego. Suszarka ma zwykle kilka poziomów, więc jednocześnie można suszyć większe porcje. Po około 6 godzinach spodziewać możecie się efektów.

Suszenie grzybów na nitkach

To najbardziej wymagająca metoda suszenia, która jednak może nas przenieść do czasów dzieciństwa. Wielu z nas ma w pamięci babcie, które po powrocie z grzybobrania, przeglądały zbiory i nawlekały na nitki. Takie łańcuchy wisiały potem nad kuchnią lub w oknie. Suszenie grzybów w ten sposób wymaga stałego dostępu do światła lub źródła ciepła. Dlatego też nawleczone na nitkę grzyby warto powiesić nad kuchenką gazową lub nad kaloryferem. I uzbroić się w cierpliwość, gdyż takie suszenie wymaga zdecydowanie więcej czasu.

Jeśli kochacie leśne smaki, z pewnością spodoba wam się nasz przepis na zupę krem . Z powodzeniem wykorzystacie tu zasuszone na jesieni grzyby — przed użycie wystarczy bowiem je namoczyć. Amatorom kultowych smaków polecamy też zapiekankę rodem z czasów PRL . Receptura idealna, gdy grzybów wam już zabraknie — w każdym markecie znajdziecie świeże pieczarki.

suszone grzyby
suszone grzyby

Źródło zdjęcia: canva/pixelshot

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: mamadu

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy