Gdy nastają chłody, wsypuję do rosołu ten dodatek. Zamienia się w odżywczą bombę
Uwielbiam nietypowe rosoły. Jesienią zawsze wzbogacam pożywną zupę o jedną przyprawę, która oddala od mojej rodziny wizję niekończących się chorób. Choć zazwyczaj trafia do innych dań, do bulionu też pasuje.
Aromatyczny rosół z goździkami
Lekko orientalny charakter, piękny zapach i znakomite narzędzie w walce z sezonowymi przeziębieniami oraz rozmaitymi bólami — tym właśnie jest rosół z goździkami. Gdy tylko zaczyna się październik, przyrządzam go często.
Nikt z domowników nie narzeka na zdrowie, bo zupa obfituje w szereg substancji o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym w tym o odpowiadający za jego aromat eugenol. U mnie zupa zazwyczaj jest bezmięsna, ale przepis rodzinny zakłada wykorzystanie kurczaka i wołowiny.
Składniki:
- 2-3 litry wody
- 2 udka z kurczaka
- 5-6 kurzych skrzydełek
- 500 g szpondra wołowego
- 2-3 średnie marchewki
- 5 dość drobnych pietruszek
- 1 średni seler
- 1 większa cebula
- 1 średniej wielkości por
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 3 goździki
- 5 ziaren czarnego pieprzu w ziarnach
- sól i pieprz w ilości do smaku
Składniki na rosół z goździkami niewiele różnią się od zestawu produktów potrzebnego do przygotowania klasycznej odsłony tej zupy. Wykonanie również jest podobne. Opisuję je w dalszej części artykułu.
Jak zrobić rosół z goździkami? Przepis jest bardzo prosty
Zaczynam od włożenia mięsa do garnka i zalania go zimną wodą. Płynu wlewam tylko tyle, by przykryć produkty. Doprowadzam zawartość naczynia do wrzenia i gotuję na niewielkim ogniu przez 90 minut.
W tym czasie zbieram osad gromadzący się na powierzchni wody. Jarzyny obieram, a pora dokładnie płuczę. Cebulę opalam w płomieniu palnika i wbijam w ni a goździki. W ten sposób będą zanurzone w wodzie i oddadzą do niej smak.
Tak przygotowane składniki wrzucam do garnka wraz z przyprawami w kawałku. Rosół gotuję jeszcze przez minimum godzinę, a jak mam czas to nawet dwie. Po wyłączeniu wywaru doprawiam go solą oraz pieprzem.
Wskazówka: bezmięsny rosół z goździkami też będzie smaczny. Wystarczy wlać do niego 2-3 łyżki oleju rzepakowego oraz podobną ilość sosu sojowego, by miał głębszy smak.
Jak podawać rosół z goździkami?
Zupę po odcedzeniu serwujemy z dodatkiem makaronu oraz świeżej natki pietruszki. Można też nadać jej więcej aromatu, wlewając nieco domowej przyprawy maggi przyrządzonej na bazie lubczyku .
Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na nietypowe rosoły. Sprawdźcie koniecznie, jak będzie smakowała ta zupa, gdy wrzucimy do niej pomidora . Być może spodoba wam się też receptura Ewy Wachowicz z wykorzystaniem ziemniaczanych obierek .