Smakosze.pl
Kalafior z niecodziennym dodatkiem

Canva / KEVMA21

Jak ugotować kalafiora, aby wydobyć pełnię jego aromatu?

24 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Kalafior jest nie lada specjałem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Podczas jego gotowania jesteśmy narażeni na nieprzyjemne zapachy. Pozbędziemy się ich za sprawą dodatku mleka. Dodatkowo kalafior będzie miał kuszący aromat, a jego smak zachwyci nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy.

Pyszny kalafior niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Zazwyczaj po prostu gotujemy go w osolonym wrzątku. Warto jednak pamiętać, że kalafior może wiele zyskać dzięki niepozornemu dodatkowi.

Kalafior gotowany z mlekiem

Nie da się ukryć, że kalafior zajmuje szczególne miejsce w kulinariach. Warzywo można przyrządzić na wiele sposobów. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na kalafiora w wyśmienitym sosie.

Dziś przyjrzymy się bliżej kwestii gotowania kalafiora. Mało kto spodziewałby się, że wystarczy dodać do wody mleko. Dzięki niemu nasz kalafior będzie miał bardziej aksamitny smak. Poprawi się także jego aromat. Domownicy nie będą mogli się mu oprzeć.

Najlepiej gotować kalafiora w wodzie i mleku. Dobrze sprawdza się proporcja 1:1. Dodatkowo mieszankę warto wzbogacić o odrobinę soli i cukru. Kalafior powinien się w niej gotować przez około 20 minut.

Projekt bez tytułu - 2021-07-25T160907.313

Prosty sposób Okrasy na pyszne gołąbki z nietypowym sosem

CZYTAJ DALEJ

O czym pamiętać podczas gotowania kalafiora?

Oczywiście, przed rozpoczęciem gotowania, kalafior wymaga odpowiedniego przygotowania. Na początku należy usunąć liście i twardą część łodygi. Jeśli chcemy, by kalafior się szybciej ugotował, powinniśmy na jego trzonku zrobić nacięcie w kształcie litery X.

Jeszcze przed rozpoczęciem gotowania, oporządzony kalafior powinniśmy umyć. Najlepiej sprawdza się czyszczenie pod zimnym strumieniem bieżącej wody. Tak przygotowanego kalafiora ostrożnie wkładamy do garnka.

Kalafior wyjdzie idealnie

Kalafior wyjdzie idealnie

Canva / Merrimon

Warto pamiętać o tym, by kalafiora nie gotować zbyt długo. Wówczas warzywo traci wiele cennych składników odżywczych, a jego konsystencja może przyprawić nas o rozczarowanie W przypadku większych okazów przeważnie starcza około 20 minut kąpieli we wrzątku.

Kalafior ugotowany z mlekiem z pewnością zaskoczy domowników. Warto przygotować go trochę więcej, ponieważ prośby o dokładkę są normą. Godny uwagi jest także przepis na sałatkę na bazie kalafiora.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Jak ugotować; Ofeminin; Styl życia Radio ZET

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >

Produkty

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

Czytaj więcej >

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >