Smakosze.pl
Pomidory

canva.com/Svetlana Lukienko

Co oznaczają kiełki w środku pomidora?

23 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Pomidory stanowią bardzo istotną część naszej diety, dlatego bardzo często można znaleźć je w naszych kuchniach. Zdarza się, że niekiedy widać w ich wnętrzu kiełki - czy można je jeść? Jak twierdzą specjaliści, nie ma żadnych przeciwskazań do tego.

W naszej diecie pomidory stanowią bardzo ważny składnik, bez którego wiele dań nie byłoby takich samych. Sosy, zupy, gulasze czy ketchup nie byłyby tym samym, jeśli jednym ze składników nie byłyby te czerwone owoce.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których po rozkrojeniu owocu na pół, naszym oczom ukazuje się widok zielonych oraz białych podłużnych nitek, które z początku mogą przypominać larwy much. Czym one są?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kiełkujące pomidory

Jak tłumaczy dr Agnieszka Stępowska z Zakładu Uprawy i Nawożenia Roślin w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, która rozmawiała z portalem Haps, jedzenie takich pomidorów nie jest niczym niebezpiecznym, czy chociażby niezdrowym. 

Nie ma naukowych doniesień na temat szkodliwości spożycia kiełków pomidora. Na pewno nie będzie jednak szkodliwe zjedzenie takiej ilości, jaka znajduje się w kilku pomidorach - tłumaczy dr Agnieszka Stępowska.

Projekt bez tytułu - 2021-07-25T160907.313

Prosty sposób Okrasy na pyszne gołąbki z nietypowym sosem

CZYTAJ DALEJ

Kiełki można bez przeszkód jeść

Gdy zdecydujemy się zjeść takiego pomidora, nie musimy się niczego obawiać. Kiełki są praktycznie bez smaku, więc nie mają żadnego wpływu na przyjemność płynącą z jedzenia. Zdecydowanie trzeba mieć jednak na uwadze ogólny stan pomidora.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

Jeśli zauważysz na nim ciemne plamy, nitki pleśni lub innych oznak gnicia. Kiełkujące pomidory są bardziej narażone na zepsucie, dlatego należy zachować większą ostrożność.

Co zrobić z pomidorem, jeśli nie chcesz go jeść?

Istnieje bardzo prosty sposób, aby zutylizować w ekologiczny sposób cały owoc. Jeśli nie możesz przekonać się do ich zjedzenia, po prostu je zasadź.

- Kiełkujące nasiona wyjęte z pomidora można posadzić do doniczki i traktować jak normalne siewki, rozsadę i uprawę. Wyrosną z nich całkiem normalne pomidory - tłumaczy dr Stępowska.

Pomidory

Źródło: canva.com/MEDITERRANEAN, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Produkty

Nowa odsłona kultowego robota planetarnego Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Czytaj więcej >

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >