Smakosze.pl
Brudna patelnia może być wyczyszczona kwaskiem cytrynowym

canva/Chalabala

Jak wyczyścić patelnię za pomocą kwasku cytrynowego?

11 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Czystość naczyń kuchennych jest gwarancją bezpieczeństwa spożywanych posiłków. Patelnia jest jednym ze sprzętów, które narażone są na powstanie trudnych do usunięcia zabrudzeń. Podpowiadamy jak się ich pozbyć, korzystając z kwasku cytrynowego — produktu, który każdy z nas ma w szafce.

Podpowiadaliśmy wam już jak skutecznie oczyścić płytę kuchenki gazowej i jak najlepiej umyć zabrudzone od spodu garnki. Tym razem wracamy z poradnikiem dotyczącym czyszczenia naczyń przy pomocy kwasku cytrynowego. Popularny przeciwutleniacz doskonale sprawdzi się w roli środka odklejającego przypieczony brud. Sprawdźcie koniecznie.

herbata z mlekiem

Czy warto pić herbatę z mlekiem?

CZYTAJ DALEJ

Jak wyczyścić patelnię domowymi sposobami?

Zabrudzony spód patelni możecie skutecznie oczyścić przy pomocy kwasku cytrynowego. Proszek ten jest produktem, który będzie w stanie uratować nie tylko pełne kamienia urządzenia domowe, ale też oczyścić wystawione na wysoką temperaturę brudne sprzęty kuchenne.

Wystarczy, że jedną łyżeczkę kwasku cytrynowego rozpuścimy w niewielkiej ilości wody i doprowadzimy do wrzenia. Zanurzając patelnię w tej miksturze na kilka godzin, nie tylko odkleimy przypaloną warstwę z resztek jedzenia, ale też delikatnie nabłyszczymy powierzchnię.

Potraktowane roztworem naczynie należy potem oczywiście dokładnie przetrzeć i starannie umyć płynem do mycia naczyń. Polecamy skorzystanie z delikatnej mieszanki np. domowej mikstury z dodatkiem płatków mydlanych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie ma jednego sposobu domowego czyszczenia naczyń, który poradzi sobie w każdej sytuacji. Metodę oczyszczania zawsze należy dostosować zarówno do tego, jak bardzo zabrudzone jest naczynie, jak i do materiału, z którego jest ono wykonane.

Przed rozpoczęciem czyszczenia warto upewnić się, że patent, z którego chcemy skorzystać, nie uszkodzi powłoki patelni czy garnka. W przypadku powłoki teflonowej na przykład należy unikać intensywnego szorowania, które może usunąć ją wraz z brudem. Dla patelni tytanowej taki sposób mycia natomiast nie będzie stanowił zagrożenia.

Kwasek cytrynowy w misce

Kwasek cytrynowy będzie idealny do oczyszczenia zabrudzonej patelni

Źródło zdjęcia: canva/EkaterinaZakharova

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: prymusagd

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

parówki

Porady

Jak prawidłowo gotować parówki?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego do rosołu warto dodać ocet?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić flaki wołowe? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie ryzyko niesie ze sobą używanie mokrej rękawicy kuchennej?

Czytaj więcej >
Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >