Smakosze.pl

canva/TRAVELARIUM

Proste sposoby na czyszczenie kuchenki gazowej

25 Marca 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Kuchnia gazowa wymaga regularnego czyszczenia. Zalegające na niej resztki jedzenia są bowiem nie tylko nieestetyczne, ale też sprzyjają rozwojowi bakterii. Istnieje szereg sposobów, dzięki którym ułatwisz sobie zadanie. Potrzebujesz octu i sody oczyszczonej.

Domowe środki czystości są niedrogie i ekologiczne. W przeciwieństwie do dostępnej w sklepach chemii są także bardziej łaskawe dla naszej skóry i mają przyjemniejsze zapachy. Wbrew pozorom są też bardzo skuteczne.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Prosty sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej

Prawidłowe czyszczenie kuchenki gazowej obejmuje umycie wszystkich trzech jej elementów, czyli palników, płyty gazowej oraz rusztów. Do usunięcia brudu z płyty doskonale sprawdzi się roztwór octu i gorącej wody, który łatwo i szybko przygotujemy w domu.

Wystarczy zmieszać je w proporcjach 1:1 i przy pomocy gąbki lub ściereczki nanieść go na powierzchnię płyty, lekko pocierając i usuwając przy tym zabrudzenia. Miksturę taką można też przygotować, używając chłodnej wody. Sprawdzi się ona jako środek do przecierania blatu kuchennego. Polecamy robić to na bieżąco — wtedy brud nie zdąży zaschnąć i łatwiej będzie się go pozbyć.

Roztwór octu będzie też pomocny w czyszczeniu lekkich zabrudzeń rusztu. W przypadku tych zaschniętych można skorzystać z amoniaku. Pręty należy wtedy włożyć do foliowej torebki, umieścić w niej 2 łyżeczki amoniaku i szczelnie zamknąć. Po nocy spędzonej w takiej kąpieli ruszt należy umyć pod bieżącą wodą.

Czyszczenie palników będzie pestką

Oczyszczenie palników polega na umyciu ich w ciepłej wodzie z dodatkiem środków zmywających tłuszcz i brud. Domowym sposobem jest wykorzystanie do tego celu sody oczyszczonej. Otwory dysz palników wystarczy przeczyścić, używając cienkiego drutu miedzianego. Płytę podpalnikową dokładnie przemywamy i osuszamy miękką ściereczką, zachowując ostrożność przy czyszczeniu otworów płomieniowych pierścieni podkołpakowych.

Dalszym krokiem w czyszczeniu kuchni jest dokładne umycie piekarnika. W tym artykule zdradzamy co zrobić, aby lśnił czystością. Być może zainteresuje was także nasz artykuł zdradzający sposoby na uratowanie przypalonego garnka .

domowe środki czystości
domowe środki czystości

Źródło zdjęcia: canva/katerinamorozovaphotos

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: znamysieodkuchni

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czym się różni żurek od białego barszczu? 1 detal jest najważniejszy
Czytaj więcej >

Porady

Czy trzeba solić warzywa na sałatkę jarzynową? Mało kto zna tę zasadę
Czytaj więcej >

Porady

Jak uratować mętny, nieapetyczny rosół? Prosty patent zadziała od razu
Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić kremowy sernik, który nigdy nie pęka? Kluczowy jest 1 detal
Czytaj więcej >

Porady

Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować
Czytaj więcej >

Porady

Najlepsi kucharze wlewają do żurku ocet. Powód nie mieści się w głowie
Czytaj więcej >
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]