Jak wykorzystać w kuchni rzeżuchę?
Rzeżucha jest niezwykle smaczną rośliną, często stosowaną zwłaszcza na wiosnę, kiedy pojawia się na wielkanocnym stole. Tymczasem z jej dobrodziejstw dobrze jest czerpać również zimą, kiedy wybór warzyw jest ograniczony. Dowiedzcie się jak ja wykorzystać w kuchni.
Wiele jest mało popularnych a szczególnie cennych dla zdrowia warzyw. Wystarczy wspomnieć choćby cykorię czy białą rzodkiew . Rzeżucha również ma niewielu zwolenników. Zdecydowanie warto to zmienić, bo warzywo to łatwo włączyć do diety , a korzyści są ogromne.
Jakie zastosowanie ma rzeżucha?
Listki rzeżuchy można zjeść na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest dodanie ich do sałatki czy posypanie nią kanapki z warzywną pastą. Już taka porcja, spożywana regularnie płynie dodatnio na nasz organizm.
Równie smaczna będzie, gdy podamy ją w formie koktajlu owocowego np. takiego na bazie jabłek i kiwi. Dobrym pomysłem jest też dodanie jej do zupy ziemniaczanej, jajek faszerowanych, a nawet masła. Ziołowy specjał idealnie sprawdzi się na grzankach.
Rzeżucha jest prosta w hodowli — wystarczy tylko zwilżona lignina i ziarenka. Proste ich zraszanie pozwoli nam się cieszyć zdrowym dodatkiem kulinarnym już po 10 dniach. Aby dodać świeżą porcję do dania, wystarczy ściąć je tuż nad watą.
Dlaczego warto sięgać po rzeżuchę?
Rzeżucha stanowi bogate źródło witaminy c, A, B, PP i K. Zawiera także duże ilości żelaza czy magnezu. Z tego względu jest szczególnie polecana kobietom oraz osobom aktywnym fizycznie czy narażonym na stres.
Wysoka zawartość wapnia w liściach rzeżuchy sprawia, że włączenie jej do diety jest dobrym pomysłem, jeśli cierpimy na osteoporozę lub wracamy do formy po urazach. Spożycie tej rośliny będzie też dobrym pomysłem, gdy nieobce nam są choroby tarczycy lub trzustki. Zawarte w niej jod i chrom wesprą nasz organizm w niwelowaniu skutków tych schorzeń.
Źródło zdjęcia: canva/Cogent-Marketing
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: kuchnia.wp, ofeminin