Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego warto jeść cykorię i jak ją przygotować?

Dlaczego warto jeść cykorię i jak ją przygotować?

Cykoria jest smaczna i zdrowa
canva/Elena_Danileiko

Robiąc zakupy na targowisku, często spotykamy się z nieco mniej popularnymi warzywami, których smak potrafi zaskoczyć. Jednym z produktów, na które warto się zdecydować, jest cykoria. Odpowiednio przyrządzona będzie pyszna, a korzyści ze spożycia niebagatelne. Spróbujcie koniecznie. Pamiętajcie jednak o obmyciu liści wodą z sokiem z cytryny. W ten sposób pozbędziecie się goryczy.

Niektóre warzywa, takie jak np. brukiew czy topinambur, nie trafiają na nasze talerze zbyt często. Wynikać to może z faktu, że nie znamy ich smaku lub nie wiemy, do czego je wykorzystać. Podobna sytuacja występuje w przypadku cykorii. Warzywo to słynie z gorzkiego smaku, który łatwo można usunąć. Nie powinniśmy z niego rezygnować.

Dlaczego warto sięgać po cykorię?

To niepozorne warzywo jest bogate w wiele cennych składników mineralnych. Cykoria rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, E i K oraz wybrane witaminy z grupy B. Zawiera także istotne dla organizmu sole mineralne m.in. potas, wapń, żelazo, miedź, cynk czy magnez.

Warzywo charakteryzuje też spora zawartość błonnika — w jednej małej główce znajdziemy aż 0,8 g tego składnika. Zjedzenie cykorii to świetny również świetnym źródłem beta-karotenu, który neutralizuje szkodliwe wolne rodniki oraz wpływa na poprawę kolorytu i nawilżenia skóry.

Ponadto cykoria ma wyjątkowo niski indeks glikemiczny, co sprawia, że jest idealna dla diabetyków. Warto zaznaczyć, że pozytywnie wpływa nie tylko na regulację poziomu cukru, ale obniża poziom cholesterolu w organizmie. Jest przy tym niskokaloryczna, wiec może być spożywana w towarzystwie wielu innych produktów.

Którą cykorię wybrać i jak ją podać?

Świeże warzywo charakteryzuje się jasnozielonym kolorem i ściśle do siebie przylegającymi liśćmi. Smaczna cykoria ma niewielką główkę — o średnicy 3-4 centymetrów — i długości około 15 centymetrów. Przed użyciem usuńcie zewnętrzne warstwy oraz głąb. Liście opłuczcie sokiem z cytryny zmieszanym z wodą i cieszcie się smakiem.

Liście, które nie miały dostępu do światła będą pyszne. Gdy warzywo zostanie narażone na kontakt z tym czynnikiem, uzyska intensywnie zielony kolor. Taki wygląd cykorii świadczy o niewłaściwej uprawie. Powinno się ją prowadzić bez dostępu światła.

Najprostszym sposobem na zjedzenie cykorii jest uduszenie jej na maśle. Może ona z powodzeniem trafić także do warzywnej sałatki z delikatnym sosem winegret. Jej smak dobrze komponuje się też z jabłkiem, orzechami włoskimi i cynamonem. Warzywo sprawdzi się również jako baza obiadowej surówki.

Surówka z cykorii na talerzu
Cykoria dobrze smakuje w towarzystwie orzechów włoskich

Źródło zdjęcia: canva/-lvinst-

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zywienie.medonet

Zapraszamy na nasz Instagram