Smakosze.pl
Mięso podrożeje?

Canva / photovs

Jedzenie mięsa może stać się coraz bardziej kosztowne

4 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Mięso często gości na polskich stołach. Smakosze sięga po nie praktycznie codziennie. Wiele wskazuje na to, że wyroby mięsne podrożeją. Wszystko za sprawą nowego podatku, który miałby zostać wprowadzony przez Unię Europejską. Mogą na tym skorzystać producenci roślinnych zamienników mięsa.

Nie da się ukryć, że mięso odgrywa istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Niektórzy nie są w stanie sobie wyobrazić udanego obiadu bez kultowych kotletów. Niebawem możemy za takie rarytasy zapłacić znacznie więcej pieniędzy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Mięso zostanie objęte nowym podatkiem?

Już od pewnego czasu media obiegają doniesienia o planach, które odnoszą się do opodatkowania mięsa. Wspominaliśmy o tym w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Szacuje się, że takowy podatek miałby zapewniać wpływy do budżetu w wysokości nawet 32,2 miliardów euro rocznie.

Na razie unijni urzędnicy nie podjęli kroków, które miałyby wcielić w życie nowy podatek. Nie zmienia to jednak faktu, że pomysł zyskuje coraz więcej zwolenników. Zalicza się do nich między innymi Ethan Brown.

Ethan Brown jest założycielem firmy Beyond Meat, która zajmuje się produkcją dobrej jakości zamienników mięsa, które nawet zdaniem mięsożerców są ciężkie do odróżnienia od pierwowzoru. Przedsiębiorca wskazał, że tego typu produkty cieszą się coraz większą popularnością.

Jak ukisić kapustę?

Babciny sposób na kiszenie kapusty

CZYTAJ DALEJ

Podczas rozmowy z BBC, na którą powołuje się portal Gazeta.pl, Ethan Brown nadmienił, że konsumenci kupują coraz mniej wyrobów mięsnych. Okazuje się, że nawet 93% osób kupujących roślinne burgery jadają jednocześnie mięso.

Podatek od mięsa z korzyścią dla producentów roślinnych zamienników

Oczywiście podatek od mięsa ma swoje jasne strony. Mógłby przyczynić się do ograniczenia konsumpcji tego typu produktów. Warto nadmienić, że szacuje się, iż przemysłowa hodowla zwierząt odpowiada za 14,5% emisji gazów cieplarnianych. Oprócz tego generuje dużo zanieczyszczeń i zużywa ogromne ilości wody.

Podatek od mięsa mógłby pozytywnie wpłynąć na ceny zamienników. Tym samym mogłoby sobie na nie pozwolić więcej osób. Nie można zapomnieć o tym, że mięso cieszy się większą popularności z uwagi na dużo niżą cenę w stosunku do roślinnych alternatyw.

Okazuje się, że największy popyt na roślinne zamienniki mięsa odnotowywany jest głównie wśród osób młodych. Część z nich swoje wybory konsumenckie kieruje troską o środowisko. Na razie jednak musimy poczekać na rozwój sytuacji, ponieważ podatek od mięsa nie jest niczym pewnym. Jakiś czas temu testowaliśmy zamienniki mięsa.

Mięso

Mięso

Canva / sergeyryzhov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gazeta.pl ; Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pyzy na talerzu

Produkty

Z jakich ziemniaków robić pyzy?

Czytaj więcej >
gotowanie makaronu

Produkty

Jak gotować makaron, żeby się nie sklejał?

Czytaj więcej >
czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >