Smakosze.pl
Mięso będzie znacznie droższe?

Canva.com / andresr

UE chce wprowadzić nowy podatek od mięsa

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia mięso odgrywa istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Niektórzy smakosze nie wyobrażają sobie bez niego udanego obiadu. Niewykluczone, że za jakiś czas za mięso przyjdzie nam płacić o wiele więcej pieniędzy. Wszystko za sprawą podatku, który miałby być wprowadzony przez Unie Europejską. Kilogram wołowiny kosztowałby wówczas 20 złotych za kilogram.

Nie da się ukryć, że mięso jest uznawane za jeden z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Nietrudno natknąć się na osoby, które praktycznie codziennie raczą się specjałami na jego bazie. Wielbiciele mięsa mają powody do niepokoju?

Nowy podatek może sprawić, że mięso znacząco podrożeje

Mięso niejednokrotnie zachwycało nas swoimi walorami smakowymi. Przygotowujemy je na rozmaite sposoby. Jedni robią z niego kotlety, a inni stawiają na dania takie jak gulasz. Niezależnie od preferencji trzeba przyznać, że mięso cieszy się sporą popularnością.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że GIS wycofał uwielbiane mięso ze sklepów. Tym razem doniesienia są jeszcze bardziej niepokojące. Okazuje się, że Unia Europejska rozważa wprowadzenie nowego podatku.

Mięso przeważnie pozyskiwane jest z hodowli przemysłowych, które bardzo negatywnie odbijają się na naszym środowisku. Mowa o zanieczyszczeniach oraz emisji gazów cieplarnianych. Wiele organizacji od lat stara się zmienić ten stan rzeczy. 

Właśnie organizacje pozarządowe zwróciły się do Unii Europejskiej z planem, który zakłada nałożenie na mięso nowego podatku. Za jego sprawą wpływy do budżetu wynosiłyby nawet 32,3 miliardów euro rocznie. W takim wariancie kilogram wołowiny kosztowałby 20 złotych. Za tyle samo wieprzowiny zapłacilibyśmy 15 złotych. Natomiast kilogram drobiu byłby wart około 7,5 złotych.

(Canva / pedrojperez)

Czy Unia Europejska wprowadzi podatek od mięsa?

Po debacie w Parlamencie Europejskim pomysł na podatek od mięsa został tymczasowo porzucony. W związku z tym wielbiciele tego typu specjałów mogą spać spokojnie. Nie oznacza to jednak, że pod rozwagę nie są brane inne rozwiązania, dzięki którym konsumpcja mięsa mogłaby się zmniejszyć.

Aktualnie mięso jest promowane za pośrednictwem rozmaitych reklam. Część z nich finansowana jest ze środków publicznych. Unia Europejska rozważa zrezygnowanie z promowania wyrobów mięsnych w niedalekiej przyszłości. Warto zauważyć, że w samym 2020 roku na takie reklamy przeznaczono aż 23 miliony euro.

Jak inne kraje podchodzą do opodatkowania mięsa?

Mięso z przemysłowych hodowli jest problemem całego świata. W związku z tym wiele krajów ma w planach podjęcie pewnych kroków, do których zalicza się między innymi dodatkowy podatek. Testuje je między innymi Holandia.

Szwecja również bierze pod uwagę możliwość dodatkowego opodatkowania mięsa. Jednak na razie nie podjęto żadnych konkretnych kroków. W Niemczech i Danii tego typu rozwiązanie spotkało się ze społeczną dezaprobatą. Warto również wiedzieć, dlaczego ceny warzyw poszły w górę.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >