Smakosze.pl
plastikowe butelki

canva/EyalGranit

Kiedy zostanie wprowadzona kaucja za plastikowe butelki?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Już wkrótce wejdzie w życie system kaucji za plastikowe butelki. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba w programie Newsroom WP wyraził nadzieję, że będzie on obowiązywał już od 1 stycznia 2022 roku. Co na ten moment wiemy o tym rozwiązaniu?

Rząd obecnie pracuje nad nowymi przepisami, które wprowadzą system kaucji na plastikowe butelki. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba w programie Newsroom WP zapowiedział, że możliwa data wprowadzenia tych przepisów to 1 stycznia 2022 roku. Co wiemy o rozwiązaniu?

Dlaczego rząd chce wprowadzić kaucję za plastikowe butelki?

System kaucyjny ma przede wszystkim pomóc producentom osiągnięcie odpowiedniego poziomu recyklingu plastikowych opakowań. Obecnie ma to ogromne znaczenie, ponieważ plastik jest bardzo drogim surowcem. 

Obecnie koszty wytworzenia plastikowej butelki są bardzo wysokie. Ma na to wpływ nie tylko wspomniany koszt surowca, ale również spowodowany trwającą pandemię zastój w wielu fabrykach. Taki system z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach Europy Zachodniej m.in. w Niemczech.

Media jakiś czas temu dotarły do pierwszych założeń przygotowanego przez ekspertów i rząd projektu wprowadzenia kaucji za plastikowe butelki. Wszystkich nurtuje jedna istotna kwestia: ile miałaby ona wynosić? Padły już pierwsze kwoty.

Ile będzie wynosić kaucja za plastikowe butelki?

Media donoszą, że kaucja miałby być objęte szklane butelki o pojemności 1,5 litra i plastikowe o nie mniejszej pojemności niż 3 litry. Nie ma jeszcze dokładnych informacji, ile miałaby wynieść kaucja. Podane kwoty są na razie jedynie spekulacją ekspertów.

Zdaniem ekspertów kwota kaucji powinna wynieść co najmniej 50 groszy. Ich zdaniem ta suma byłaby zarówno korzystna z punktu widzenia konsumentów, jak i producentów napojów. Badania nie zostawiają żadnych złudzeń, Polacy bardzo pozytywnie podeszli do pomysłu wprowadzenia kaucji za plastikowe butelki.

Polacy są "za" nowym rozwiązaniem.

Nowy projekt ma pełne poparcie Polaków. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Pollster aż 74 % ankietowanych wyraża się bardzo pozytywnie o zupełnie nowej opłacie. Natomiast, aż 87% wyraża chęć zwrotu zużytych butelek w sklepach spożywczych. Jedynie 19% naszych rodaków nie popiera nowego rozwiązania.

Warto wspomnieć, że nowa regulacja może nieść za sobą spore zmiany w sklepach spożywczych, w których mogą pojawić się specjalne maszyny do zwrotu szklanych oraz plastikowych butelek. Będzie na bieżąco informować o zmianach w tym temacie.

Polecamy nasze pozostałe artykuły. Niedawno pisaliśmy m.in. o niepokojącym procederze w sklepach spożywczych oraz zdradziliśmy, jakie nietypowe zastosowanie może mieć mniszek lekarski.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money/ radio zet/ bankier/ portal komunalny.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >