Smakosze.pl Przepisy Kiszone buraki wyjdą przepyszne. Trzymaj się jednej, żelaznej zasady
Fot. Canva /madeline_steinbach

Kiszone buraki wyjdą przepyszne. Trzymaj się jednej, żelaznej zasady

3 listopada 2024

Najczęściej kisimy ogórki i kapustę. Jednak warto ukisić buraki. Jeszcze bardziej zyskają na wartościach i smaku. Będą nieocenionym dodatkiem do różnych dań obiadowych.

Buraki jedz dla zdrowia i urody

Buraki królowały już na grecki stołach, a potem na rzymskich. W Polsce pojawiły się w XIV wieku, a nawet doczekały się swojego święta. Obchodzimy je 24 listopada . Jest co świętować, bo buraki są skarbnicą witamin i minerałów. Zawierają żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, mangan, sód i miedź . Dostarczają też kwasu foliowego, co jest ważne dla kobiet w ciąży.

Buraki wspomagają układ krwionośny, obniżają cholesterol i regulują ciśnienie. Powinny jeść je osoby, które cierpią na anemię, a także te po chemioterapii . Te smaczne warzywo doskonale wpływają też na urodę. Wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i wspomagają tworzenie kolagenu.

buraki
Fot. Canva/Daniel Dan
W życiu nie jadłam lepszej surówki. Smakuje jak z chińskiej restauracji

Kiszone buraki najlepsze

Wiemy, że kiszonki to samo zdrowie. Dlatego warto przygotować kiszone buraki. Pełne są witamin takich jak: B, A, C, E, K, PP. Oprócz tego te wartościowe kiszonki dostarczą nam żelaza, magnezu, fosforu i kwasu mlekowego. Kiszone buraki doskonale wzmacniają odporność, mają działanie antynowotworowe, wspomagają pracę jelit, wątroby i nerek .

Warto jeść kiszone buraki na diecie odchudzającej i po przyjmowaniu antybiotyku. Kiszone buraki będą znakomitym dodatkiem do obiadu , do kanapek, czy surówek . Sposób ich przygotowania nie jest skomplikowany. Jednak należy pamiętać, żeby podczas kiszenia buraków nie pasteryzować. w wyniku tej czynności stracą większość swoich cennych wartości. Podczas kiszenia musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać aż będą dobre do jedzenia.

Jak zrobić kiszone buraki?

Składniki:

  • 1 kg czerwonych buraków
  • 3 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 łyżka soli
  • 4 ziarna pieprzu czarnego
  • 2 liście laurowe
  • 2 ziarna ziela angielskiego

Przygotowanie kiszonki zacznij od wymieszania wody z solą. Buraki umyj, obierz i osusz. Następnie usuń twarde końce i pokrój na kawałki . Włóż do czystych i suchych słoików. Dodaj czosnek i przyprawy.

Słoiki zalej wodą. Buraki muszą być całkowicie nią przykryte. Słoiki mocno zakręć i odstaw w suche miejsce w temperaturze pokojowe j. Gdy rozpocznie się fermentacja na wierzchu pojawi się piana. Słoiki odstaw w chłodne miejsce. Powinny się kisić od 2 do 3 tygodni . Pisaliśmy o tym, jak zrobić ciasto “Alpejska kostka”. Polecaliśmy przepis na smaczną sałatkę z dynią.

kiszone buraki
Fot. Canva/Enez Selvi

Źródło: mniammniam.com

Zrobiłam na próbę sernik koronkowy od Heni. Był tak dobry, że podam go na Andrzejki
Dietetyczka poszła do Dino i wybrała najlepsze produkty. Często je pomijamy
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy