Smakosze.pl Produkty Koniec sprzedaży plastikowych opakowań i słomek w UE
canva/Lara Bostock

Koniec sprzedaży plastikowych opakowań i słomek w UE

8 lipca 2021
Autor tekstu: Jakub Kossakowski

3 lipca 2021 roku w życie weszły nowe przepisy unijne dotyczące zakazu sprzedaży plastikowych akcesoriów takich jak słomki, sztućce i naczynia. Okazuje się, że w Polsce zaczną one obowiązywać dopiero jesienią. Opóźnienie tłumaczone jest brakiem wytycznych i problemami, które związane są z pandemią. Nie da się ukryć, ze wyroby z tworzyw sztucznych stanowią spory problem. Między innymi one odpowiadają za zanieczyszczenie środowiska. Unia Europejska zdecydowała się na zakaz sprzedaży jednorazowych akcesoriów kuchennych wykonanych z plastiku. W wielu krajach członkowskich zniknęły one ze sklepowych półek 3 lipca.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Plastikowe akcesoria zakazane przez Unię Europejską

Nie od dziś wiadomo, że plastik przynosi spore szkody środowiskowe. W jednym z naszych wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o tym, że w Kanadzie wyroby z tworzyw sztucznych zostały uznane za produkty toksyczne .

Coraz częściej możemy natknąć się na jednorazowe akcesoria kuchenne wykonane z innych materiałów niż plastik. W licznych restauracjach do napojów podaje się, chociażby słomki wykonane z papieru. Unia Europejska postanowiła jednak wprowadzić odgórne regulacje w tej kwestii .

Dyrektywa dotycząca zakazu sprzedaży jednorazowych akcesoriów z plastiku została 5 czerwca 2019 roku. Kraje członkowskie miały czas na przygotowanie się do 3 lipca 2021 roku. Niestety, Polska zamierza wprowadzić zakaz dopiero jesienią .

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Business Insider, za opóźnienia mają odpowiadać czynniki takie jak brak wytycznych od Unii Europejskiej oraz pandemia . Jednak nawet takie usprawiedliwienia nie tłumaczą opieszałości we wcielaniu w życie unijnych rozporządzeń.

Plastik zniknie ze sklepowych półek

Opóźnienia nie stawiają nas w najlepszym świetne. Niewykluczone, że późniejsze wprowadzenie nowych przepisów będzie wiązało się z karami nałożonymi przez Unię Europejską. Należy jednak pamiętać, że taki scenariusz nie jest jeszcze pewny.

- Mam wiadomość dla polskiego rządu: odpady z tworzyw sztucznych to odpady z tworzyw sztucznych, nie mają narodowości. W oceanie lądują butelki po napojach gazowanych zarówno z Francji, jak i z Polski. Nie ma powodu, żeby Polska nie przyłączyła się do wspólnej gry - powiedział cytowany przez Gazetę Wyborczą Pascal Canfin, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego.

Plastikowe opakowania
Plastikowe opakowania

Canva / Youngoldman

Jak widać, wycofanie jednorazowych plastikowych produktów z obiegu jest w interesie nas wszystkich. Jakiś czas temu wspominaliśmy o ewentualnych rozwiązaniach, które ograniczą plastikowe odpadki . Do całej sprawy odniosła się także Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

- Parlament Europejski przegłosował w marcu 2019 r. propozycję nowej dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Polska miała dwa lata na jej transpozycję do naszego systemu prawnego. Nie można zatem tłumaczyć, że wszystkiemu jest winna pandemia - powiedziała Joanna Kądziołka w rozmowie z Gazetą Wyborczą, przytaczanej przez portal Business Insider.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Business Insider

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Jakub Kossakowski

Koordynator i wydawca portalu Smakosze.pl. Fascynują mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy