Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Lidl w trybie natychmiastowym usuwa chipsy z półek. GIS ostrzega "Mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia"
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 21.07.2023 10:33

Lidl w trybie natychmiastowym usuwa chipsy z półek. GIS ostrzega "Mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia"

Lidl wycofuje partię chipsów
Marek BAZAK/East News

Lidl jest jednym z najpopularniejszych supermarketów w Polsce. Niestety nawet takiemu gigantowi może zdarzyć się uchybienie. Ostatnie doniesienia GIS jednoznacznie to potwierdzają. Sanepid opublikował ostrzeżenie dotyczące chipsów sprzedawanych w supermarketach Lidl. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.

Lidl pilnie wycofuje chipsy ze sklepów

Każdego dnia masa Polaków robi zakupy w Lidlu. Do ich koszyków trafiają rozmaite przysmaki. Wśród nich znajdują się także chipsy. Lidl sprzedaje rozmaite rodzaje tych przekąsek. Jedne z nich skrywały nieoczekiwane zagrożenie.

Zgodnie z ostrzeżeniem opublikowanym na rządowej stronie przez GIS, w chipsach z Lidla wykryto wysoki poziom akryloamidu. Związek ten jest klasyfikowany jako neurotoksyna i przyczynia się do powstawania nowotworów. Można go znaleźć między innymi w dymie papierosowym. Lidl natychmiast wdrożył procedurę wycofania potencjalnie szkodliwego produktu.

Weź widelec i wbij go w polędwiczkę z kurczaka. Żałuję, że wcześniej nie znałam tej sztuczki

GIS ostrzega przed chipsami z Lidla

W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wysoki poziom akryloamidu w chipsach warzywnych wymienionych w ostrzeżeniu. Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta.

Można wyczytać w komunikacie opublikowanym przez GIS. W dalszej jego części wskazano, o które chipsy dokładnie chodzi:

  • Produkt: Bio Organic, Chipsy Warzywne z solą morską, Snack Day, 100 g
  • Numer partii: C 110 086502
  • Data minimalnej trwałości: 18.11.2023
  • Producent: Yellow Chips BV, Holandia
  • Dystrybutor: Lidl sp. z o.o. sp. k., ul Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne

Lidl natychmiast podjął stosowne działania

Lidl nie mógł pozostać obojętny na tego typu zagrożenie dla swoich klientów. W związku z tym wskazana partia chipsów została wycofana ze wszystkich sklepów. GIS w swoim komunikacje wyjaśnił, co powinni zrobić klienci, którzy zdążyli już kupić ten produkt.

Firma Lidl sp. z o.o. sp. k. niezwłocznie po otrzymaniu informacji o niezgodności rozpoczęła procedurę prewencyjnego wycofania wskazanej partii produktu z rynku oraz od konsumentów w sklepach sieci Lidl. Prewencyjnym wycofaniem objęty jest wyłącznie produkt z wyżej wymienionym numerem partii. Klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.

Warto podkreślić, że GIS jednoznacznie wskazał, że chipsów z komunikatu nie należy spożywać. Jakiś czas temu pisaliśmy o okropnym znalezisku w ryżu z Lidla. W innym naszym tekście wyjaśniliśmy, do czego służy przycisk w samoobsługowych kasach z tego supermarketu.

Gov.pl
Gov.pl