Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > W 2025 roku tłusty czwartek będzie później. Kupując pączki pamiętaj o najważniejszym
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 31.12.2024 13:34

W 2025 roku tłusty czwartek będzie później. Kupując pączki pamiętaj o najważniejszym

pączki
Fot. Michal Rozbicki/East News

Tłusty czwartek to słodkie święto, które uwielbiamy. Zajadamy się pączkami, faworkami i innych smakołyków też nie brakuje. Kiedy w tym roku wypada tłusty czwartek? Data niemal zawsze się zmienia. 

Tłusty czwartek, czyli pyszna tradycja

Tłusty czwartek pełen jest pączków wypełnionych przeróżnym nadzieniem. W ten wyjątkowy dzień zajadamy się też kruchymi faworkami, które są posypane cukrem pudrem. To uwielbiane święto słodyczy jest słodkim symbolem karnawału. Kiedy wypada tłusty czwartek?

Zawsze jest to ostatni czwartek karnawału. To święto ruchome, które obchodzimy na 52 dni przed Wielkanocą. W tym roku tłusty czwartek będziemy świętować 27 lutego. Rok wcześniej cieszyliśmy się smakiem pączków już 8 lutego. W 2023 roku był to 16 luty, a w 2022 roku 24 luty. 

pączki
Fot. Canva
Niewiarygodne, z czym Strzelczyk przyrządza karkówkę. Ten obiad to mistrzostwo świata

Skąd się wziął tłusty czwartek?

Tłusty czwartek jest zakorzeniony w tradycji katolickiej. 40 dni przed Wielkanocą należy zachować post, umiarkowanie w jedzeniu i piciu oraz powstrzymać się od hucznych zabaw. Czas związany z Wielkim Postem dla osób wierzących jest wyjątkowy. Sprzyja refleksji, odnowie duchowej i dzieleniu się jałmużną. Tłusty czwartek to nieodłączny element karnawału.

Ostatni tydzień tego czasu zabawy nazywany jest ostatkami, czy zapustami. Po tłustym czwartku nadchodzi Środa Popielcowa. Wówczas zaczyna się post, w którym powinno się ograniczyć jedzenie, ale też zrezygnować z hucznych imprez. Historia tłustego czwartku sięga czasów starożytnych. Wtedy Rzymianie świętowali nadejście wiosny i jedli pączki z ciasta chlebowego, które były nadziewane boczkiem i słoniną. 

Kiedy pączki pojawiły się w Polsce? Z pączkami związany jest ludowy przesąd

Pączki w Polsce pojawiły się w XVI wieku. Na początku były słoną przekąską i podobnie jak w czasach starożytnych, robiło się je z ciasta chlebowego. Do tego nadzienie ze słoniny. Pączki przybrały kulistą formę w XVIII wieku. Wówczas dodano do nich konfiturę.

Zgodnie z ludowymi przesądami, w tłusty czwartek nie można odmówić sobie pączka. Powstrzymanie się od jedzenia może przynieść pecha. Warto wiedzieć, że jeden pączek ma około 400 kalorii, by go spalić, trzeba biec przez 30 minut. W tłusty czwartek Polacy zjadają 100 milionów pączków. Pisaliśmy, jak zrobić kultową sałatkę gyros na Sylwestra. Polecaliśmy przepis na chlebek z serem i czosnkiem od Strzelczyka. 

pączki
 

Źródło: aldi.pl, auchan.pl