Mój dziadek nie robił bigosu w garnku. Jego metoda słynęła w całej rodzinie, w końcu zdobyłam przepis
Bigos mojego dziadka jest wyjątkowy. Nie tylko nie wymaga długiego gotowania, ale też — dzięki starannemu doborowi składników — jest niesamowicie aromatyczny. Ostatnio dowiedziałam się jak go zrobić i spróbowałam. Efekty mnie zachwyciły.
Bigosu wcale nie trzeba długo gotować
Danie z mięsa i kapusty jesienią gości chyba w każdym domu. U mnie jednak pojawiało się dość rzadko , bo brak mi było cierpliwości, by pilnować gotującej się przez długi czas potrawy. Nie lubię też przez wiele dni jeść tego samego.
Gdy mój dziadek pokazał mi jak uprościć przyrządzanie bigosu, postanowiłam dać mu szansę. Podzielił się też ze mną radą, by nadmiar po prostu zamrozić lub zawekować. Skoro więc „problemem” był już tylko nadający daniu smaku rosół, przystąpiłam do działania.
Przepis na wyśmienity bigos od dziadka
Prosty, choć wymagający czasu, bigos dziadek robił w piekarniku. Wcześniej przyrządzał rosół na golonce. Jeśli jeszcze takiej odsłony potrawy nie próbowaliście, naprawdę warto. Nie przypomina żadnego restauracyjnego wariantu.
Składniki:
- 2,5 kg kiszonej kapusty odciśniętej z soku
- 1 główka kapusty białej o masie około 1,25 kg
- 1 średniej wielkości golonka z kością
- 300 g wędzonego boczku
- 500 g kiełbasy zwyczajnej
- 30-40 g suszonych grzybów
- 500 g pieczarek
- 30 g śliwek suszonych
- pół średniego selera
- 2 mniejsze marchewki
- 1 spora pietruszka
- białą część małego pora
- 4 spore cebule
- 30-40 g koncentratu pomidorowego
- 5 liści laurowych
- 8 ziaren ziela angielskiego
- 6 jagód jałowca
- 1 łyżeczka kminku mielonego
- 1-2 płaskie łyżki majeranku
- 5 łyżek słodkiej papryki
- sól i pieprz w ilości do smaku
- olej rzepakowy do smażenia
- zimna woda
Lista składników jest imponująca, ale warto je zgromadzić i przygotować danie. Zapach i smak są nieziemskie, a nasyci was na bardzo długo. Proces zajmie kilka dni, lecz tylko na początku wymaga naszej szczególnej uwagi. Zerknijcie dalej, by poznać szczegóły.
ZOBACZ: Z tą zupą jesienią nie mam nawet kataru. Sekret tkwi w kilku dodatkach
Jak zrobić bigos w piekarniku? Przepis dziadka nie ma sobie równych
Zaczynam od oczyszczenia golonki i umieszczenia jej w dużym garnku. Zalewam taką ilością wody, by ją przykryć i doprowadzam wszystko do wrzenia. Gotuję przez godzinę , po czym wrzucam oczyszczonego selera, marchew i pietruszkę bez skórki i opłukanego pora. Gotuję jeszcze przez 30-40 minut.
Powstały wywar odcedzam, a mięso z golonki kroje na mniejsze kawałk i — dodam je potem do bigosu. Podczas gdy rosół się gotuje, grzyby suszone oraz śliwki zalewam zimną wodą i odstawiam, by zmiękły.
Osobno siekam kapustę kiszoną, obrane pieczarki i cebulę. Białą kapustę szatkuję i obgotowuję w osolonym wrzątku przez 5 minut. Odcedzam. Na 1-2 łyżkach oleju szklę cebulę, po czym wrzucam świeże grzyby. Redukuję je.
Przenoszę cebulę i grzyby do brytfanny do pieczenia, a na patelni podsmażam pokrojoną kiełbasę oraz boczek. Gdy już się zrumienią, też wrzucam je do naczynia.
Dodaję kapustę kiszoną i obgotowaną, odcedzone i przesiekane zgrubnie grzyby suszone i śliwki, koncentrat pomidorowy, pokrojoną golonkę oraz wszystkie przyprawy z listy poza solą i pieprzem. Wlewam też rosół i mieszam zawartość naczynia do pieczenia.
Na koniec przykrywam je i wstawiam do rozgrzanego do temperatury 160 stopni Celsjusza piekarnika. Piekę przez 2 godziny od momentu, gdy zawartość zawrze.
Bigos schładzam, a kolejnego dnia piekę go w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 60 minut. Ponownie studzę , by powtórzyć pieczenie w dniu trzecim (180 stopni Celsjusza, 60 minut). Bigos doprawiam solą i pieprzem.
Jak podawać bigos z piekarnika?
Ciepłe danie najlepiej smakuje ze świeżym aromatycznym chlebem. Ja najbardziej lubię razowy chleb żytni, który jest pełen błonnika. Dobrze pasuje do dań jednogarnkowych i wspomaga trawienie, co przy bigosie będzie zaletą.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na bigos. Sprawdźcie prosty przepis na wersję z kabaczka . Być może skusi was też s makowity bigos szlachecki według receptury Magdy Gessler .