Moja babcia co niedzielę robi schabowe po lubelsku. Drobny szczegół sprawia, że są lepsze od tradycyjnych
O schabowych po lubelsku mówi się, że należą do podstawowych dań regionalnej kuchni. Są lżejsze i mają nietypowy posmak dzięki szczególnemu sposobowi panierowania. Sekretem jest jeden składnik.
Schabowe po lubelsku
Wszystkim, którym przejadają się od czasu do czasu tradycyjne kotlety schabowe , warto polecić ich lubelski wariant. Kotlety takie w pełni zasługują na swoją nazwę – są to rozbite plastry wieprzowego schabu. Są jednak zupełnie inne od tradycyjnych.
O ile cała Polska panieruje kotlety w bułce tartej , o tyle Lubelszczyzna proponuje zupełnie inną drogę. Kotlety takie panierowane są jedynie w mące, za to nie byle jakiej. Na lubelskim Polesiu zachował się zwyczaj panierowania kotletów w mące gryczanej.
Kotlety schabowe w mące gryczanej
Mąka gryczan a to po prostu mąka ze zmielonych ziaren gryki. Jest szarobrązowa w kolorze, a w składzie nie ma glutenu, co jest jej przewagą nad zwykłymi mąkami pszennymi. Można kupić ją w sklepach ze zdrową żywnością. Oczywiście mąkę taką można w tym przepisie zastąpić pszenną, warto jednak choć spróbować przepisu na prawdziwe schabowe po lubelsku .
Składniki
- 1 kg schabu wieprzowego
- 3 jajka
- Mąka do panierowania
- Sól, pieprz
- Masło klarowane do smażenia
Przepis na schabowe po lubelsku
Schab czyścimy z błonek i kroimy w plastry o grubości ok. 2 cm. Każdy z nich przykrywamy folią spożywczą i rozbijamy młotkiem – nie za cienko, by mięso nie traciło soków podczas smażenia. Kotlety oprószamy solą i pieprzem i wstawiamy do lodówki na ok. pół godziny.
W głębokim talerzu roztrzepujemy jajka, a na płaski wysypujemy mąkę. Każdy kotlet zanurzamy w jajku i obtaczamy w mące gryczanej , a następnie układamy na rozgrzanej patelni z masłem klarowanym. Smażymy z obu stron, aż kotlety będą rumiane.
Wypróbuj też przepisy na domową szynkę i zupę szczawiową .