Moja mama nigdy nie wyrzucała obierków z ogórków. Robiła z nich zamiennik ulubionego produktu
Obierasz ogórki przed marynowaniem? Nie wyrzucaj ich skórek. Moja mama zawsze zachowywała je do zrobienia znakomitej alternatywy octu jabłkowego. Receptura jest tak prosta, że każdy sobie poradzi. Warto spróbować.
Przepis na doskonały ocet z obierek ogórka
Do sporządzenia prostej i dość uniwersalnej mikstury wystarczą resztki z warzyw, czyste naczynie, czas oraz dwa produkty, które każdy ma w swojej kuchni. Oszczędność pieniędzy będzie znaczna.
Składniki:
- obierki ze świeżego ogórka
- woda
- cukier
Mając te trzy składniki, można już przystąpić do nastawiania octu. Pełną instrukcję znajdziecie w dalszej części artykułu dostępnej pod zdjęciem.
Jak zrobić ocet ogórkowy? Obierki dostaną drugie życie
Zaczynamy od wypełnienia wyparzonego naczynia — najlepiej sporego słoika — obierkami do 2/3 jego wysokości. W wodzie rozpuszczamy cukier. Na każde 250 ml płynu wsypujemy 1 płaską łyżkę przyprawy.
Roztwór dodajemy do skórek z ogórka, po czym zabezpieczamy naczynie czystą ściereczką. Odstawiamy na 3 tygodnie , pamiętając o codziennym mieszaniu przy pomocy czystej łyżki. Gotowy ocet odcedzamy i wlewamy do czystej, szczelnej butelki.
Jak wykorzystać ocet z obierek ogórka?
Wyrób z powodzeniem zastąpi ocet jabłkowy dodawany do sałatek czy sosów. Znajdzie też zastosowanie jako naturalny tonik do pielęgnacji skóry.
Na naszej stronie znajdziecie więcej patentów na wykorzystanie obierek warzywnych. Te po jarzynach idealnie sprawdzą się jako materiał na resztkowy bulion . Ziemniaczane wykorzystajcie do zrobienia rosołu proponowanego przez Ewę Wachowicz .