Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wczoraj jadłam to u teściowej, od razu wzięłam przepis. Nie sądziłam, że coś może przebić gołąbki

Wczoraj jadłam to u teściowej, od razu wzięłam przepis. Nie sądziłam, że coś może przebić gołąbki

Papryka faszerowana z pieca
Screen z filmu na kanale YouTube Ślązaczka Halinka

Papryka faszerowana jest lepsza niż gołąbki. Moja teściowa latem zawsze przygotowuje takie danie, wypełniając warzywo sycącym farszem. Wykonanie wcale nie jest aż tak skomplikowane. Warto spróbować.
 

Przepis na pyszną paprykę faszerowaną

Wypełnione soczystymi pieczarkami, ryżem i mięsem papryki są znakomite. Przyrządzone w piekarniku danie idealnie sprawdzi się jako obiad dla całej rodziny. Przetestowałam je w wersji roślinnej — z granulatem sojowym zamiast mięsa. Danie byłoby przepyszne.

Składniki:

  • 700 g mięsa mielonego lub zamiennika
  • 5 sporych czerwonych papryk
  • około 250 g pieczarek
  • 1 spora cebula
  • 600 ml passaty pomidorowej
  • 100 g suchego ryżu
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • pół łyżeczki papryki ostrej (opcjonalnie)
  • cukier, sól i pieprz w ilości do smaku
  • olej rzepakowy
Polacy zapomnieli o tym tricku na ciasto na pierogi, a Wachowicz dalej z niego korzysta. Nie ma sobie równych

Jak zrobić paprykę faszerowaną? Danie bije na głowę niejedne gołąbki

Zaczynamy od ugotowania ryżu do miękkości w osolonym wrzątku. Ziarno studzimy i dodajemy do mięsa mielonego. Cebulę pozbawiamy łupiny i siekamy. Szklimy ją na dobrze rozgrzanym oleju.

Gdy nieco zmięknie, wrzucamy pokrojone w drobną kostkę pieczarki. Studzimy i dodajemy do mięsa z ryżem. Wsypujemy posiekaną natkę pietruszki, po czym doprawiamy wedle uznania.

Papryki oczyszczamy z gniazd nasiennych, nie przekrawając ich. Wnętrze każdego warzywa wypełniamy farszem. Przenosimy je do posmarowanej odrobiną oleju formy.

Wlewamy doprawioną obiema paprykami, solą, pieprzem i ewentualnie cukrem passatę. Wstawiamy do rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza piekarnika na 35 minut.

Wskazówka: namoczony w bulionie warzywnym granulat sojowy z powodzeniem zastąpi mięso. Przed dodaniem do farszu warto go podsmażyć z dodatkiem odrobiny papryki wędzonej i sosu sojowego — będzie jeszcze smaczniejszy.

Jak podać paprykę faszerowaną?

Letni rarytas stanowi samodzielne danie. Wystarczy zatem po upieczeniu przełożyć go na talerz i polać sosem, który powstał z passaty.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy z udziałem papryki. Sprawdźcie koniecznie jak przygotować pyszne leczo warzywne z ciecierzycą. Być może skusi was też prosty patent na wersję marynowaną, w postaci znakomitej papryki po chorwacku.

Papryka faszerowana jest lepsza niż gołąbki.jpg
canva/HandmadePictures