Moja mama zawsze przed snem wypija ten napój. Kiedy poznałem powód, sam zacząłem tak robić
Że przed snem nie należy się najadać, wie już chyba każdy. Ale co pić przed snem, a czego nie należy? Na to pytanie odpowiedź jest prosta: pić kefir. Oto dlaczego.
Co pić przed snem
W zabieganym dniu czasem zdarza się zapomnieć o posiłku. Kiedy odpuszczają codzienne problemy i organizm przestawia się w tryb wypoczynku, daje o sobie znać przegapiona kolacja . Jednak już za późno, by jeść. Co wtedy? Wypić szklankę kefiru.
Jak się jednak okazuje, kefir wypity przed snem jest nie tylko radą na mały apetyt . Wypicie takiego napoju jest jedną z najlepszych dla naszego zdrowia rzeczy, jakie możemy zrobić przed udaniem się na spoczynek. Powodem są jego właściwości, które mogą podwyższyć jakość naszego nocnego wypoczynku.
Zdrowy kefir
Lekko musujący napój z fermentowanego mleka to jedna z najzdrowszych pochodnych tego płynu. Za jego właściwości odpowiadają tzw. ziarna kefirowe – mikroorganizmy, które przetwarzają słodkie mleko w lekko gazowany od naturalnego dwutlenku węgla napój. Dzięki obecności tych grzybków kefir jest potężnym naturalnym probiotykiem. Oznacza to, że reguluje pracę jelit i ułatwia trawienie.
To oczywiście nie koniec jego zdrowotnych właściwości. Niezależnie od pory, o jakiej go pijemy, kefir swoimi probiotycznymi składnikami wspiera odporność organizmu. Działa także przeciwutleniająco , co hamuje rozwój nowotworów i zapobiega tzw. stresowi oksydacyjnemu. Wreszcie, dostarcza organizmowi wapnia i witaminy K2 , co wpływa na stan naszych kości i zapobiega osteoporozie.
Kefir dobry na sen
Dobrze, ale dlaczego przed snem? Picie kefiru o takiej porze ma swoje uzasadnienie. Powiedzieliśmy już, że napój pomaga ograniczyć nocne łaknienie – walczy z głodem w porze po kolacji, a także z narastaniem tego uczucia nocą. Regulacja pracy jelit także pomaga w wyspaniu się.
Kefir jednak ma coś jeszcze – tryptofan . To aminokwas, który bierze udział w produkcji serotoniny – hormonu szczęścia, którego brak wiąże się z depresją. Zaś serotonina może przekształcać się w melatoninę – hormon odpowiadający za zasypianie i utrzymanie głębokiego, zdrowego snu.
Podobno nazwa kefiru pochodzi od dwóch tureckich słów oznaczających „radość” i „pianka na mleku ” . Kiedy przyjrzeć się właściwościom tego napoju, wydaje się, że to bardzo odpowiednia nazwa.
Wypróbuj też przepisy na zupę z kurkami i zapiekankę z mięsa z rosołu .