Smakosze.pl Porady Na koniec listopada wysiej te warzywa. Będziesz się nimi cieszył wcześniej niż sąsiad
fot. Canva

Na koniec listopada wysiej te warzywa. Będziesz się nimi cieszył wcześniej niż sąsiad

12 listopada 2024

Wielu kucharzy-amatorów ani myśli o świeżych lokalnych warzywach w listopadzie. Jednak to, że nie są dostępne w handlu, nie znaczy, że nie powinny być w naszej pamięci. Bo może nie ugotujemy z nich teraz potrawki, ale z pewnością możemy je zasiać.

Wysiej warzywa w listopadzie

Na porannych spacerach widzimy już w listopadzie wyraźnie, że nadchodzi zimna pora roku. Nawet na początku tego miesiąca ziemia pokrywa się szronem, a gleba zaczyna być zimna nawet na pewnej głębokości . Jednak jest grupa warzyw, którym wcale to nie przeszkadza.

Do ozimych należą wśród naszych roślin marchewka, pietruszka czy koper. Jeśli zasadzimy je teraz, będą świetnymi nowalijkami na przedwiośniu . Wtedy, wygłodniali, będziemy mogli wreszcie rzucić się na sałatki ze świeżych jarzyn.

marchewka rośnie

Kupując mandarynki dobrze im się przyjrzyj. Możesz sprawdzić czy są bez pestek jeszcze w sklepie

Ozime warzywa w ogródku

Dlatego też, kiedy późni ogrodnicy będą orientować się, że to już czas wsadzać nasiona do ziemi , ci bardziej zapobiegliwi będą cieszyć się na nadchodzące zbiory. Zimna ziemia zatrzymuje rozwój zarodka, ale pozwala nasionku na procesy enzymatyczne, które pomogą na wiosnę rozpędzić proces kiełkowania.

I tak, na zimę do ziemi wsadzamy choćby marchew , która dzięki temu na wiosnę wyrośnie dorodna. Podobnie pietruszka – zarówno ta na natkę, jak i korzeń dobry do rosołu, potrzebuje zimnego chowu. Świetnie w glebie zimę spędzą nasiona kopru .

Przygotuj zimowe grządki

By warzywa miały dobre warunki wzrostu, należy dobrze spulchnić ziemię i wyplewić resztki roślin. Glebę nawozimy kompostem , który je odżywi. Należy też siać nasionka o 2 cm głębiej niż wiosenne, by zabezpieczyć je przed nadmiernym mrozem.

A jeśli zima będzie wyjątkowo mroźna , warzywa będą wymagały szczególnej troski. Należy okryć je ściółką, korą lub słomą . Uważać warto też na szybkie zmiany temperatury, by nasiona nie przeżyły szoku termicznego. Przed większością tego, a także nadmiernym wiatrem i przesuszeniem, ochroni je odpowiednia pokrywa. Dzięki tym zabiegom pierwsze nowalijki pojawią się wcześniej niż zwykle, a my, wytęsknieni, będziemy mogli przyrządzać z nich potrawy.

Wypróbuj też porady dotyczące gotowania z dodatkiem grzybów i poznaj prognozy cen masła .

warzywa korzeniowe

Dolej do wody z kalafiorem. Podczas gotowania nie poczujesz przykrego zapachu
Tyle zarabia się w Lidlu na kasie. Wypłata wyższa, niż w biurach
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy