Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dodaj go do garnka, a zepsuje każde danie. Zbieracze biorą go za podgrzybka
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 12.11.2024 10:18

Dodaj go do garnka, a zepsuje każde danie. Zbieracze biorą go za podgrzybka

grzyb
Fot. Canva

Cała trudność grzybobrania polega na tym, że grzyby niejadalne podszywają się pod przysmaki. Choć nie wszystkie pomyłki są niebezpieczne dla zdrowia, wiele i tak może uprzykrzyć nam życie. A do najczęściej mylonych grzybów należą podgrzybki. Wciąż trwa na nie sezon, nie dajcie się nabrać.

Uwaga na goryczaka

Goryczak żółciowy to jeden z największych przebierańców w polskich lasach. Z wyglądu jest tak podobny do podgrzybka, że bez doświadczenia trudno go nie pomylić. A pomyłka taka okazuje się brzemienna w skutki.

Na goryczaka mamy w Polsce wiele nazw. Najpopularniejsza z nich to szatan, choć prowadzi to do pomyłki. Borowik szatański to inny grzyb, toksyczny i ciężko trujący. Tymczasem ten szatan to jedynie wielka psuja potraw – jest tak niezwykle gorzki, że cały garnek zupy, jajecznica czy farsz na pierogi będą do wyrzucenia po jego nieopatrznym podaniu.

goryczak

Wsypany do herbaty działa cuda na nadciśnienie. Dostaniesz go za 2 złote w każdym sklepie

Szatan, czyli goryczak

Stąd też inne nazwy szatana: goryczak żółciowy, borowik gorzki, zajączek gorzki, podgrzybek żółciowy, grzyb cierpki. Wszystkie te nazwy brzmią jak sygnał alarmowy: nie myl goryczaka z podgrzybkiem, bo danie na tym ucierpi.

Wszystkie jednak pokazują, jak łatwo pomylić goryczaka z gąską, podgrzybkiem czy borowikiem. Należą przecież do tej samej rodziny. Nic dziwnego, że jeden podszywa się pod drugiego.

Gorzka w smaku pomyłka

Aby nie pomylić się podczas zbiorów, oglądajmy dokładnie dwa razy każdego napotkanego podgrzybka – raz przy zbieraniu, drugi raz w domu, przy dobrym świetle. Szatana rozpoznać możemy po różowiejących rurkach, które u podgrzybków będą co najwyżej brązowawe lub oliwkowe. Te ostatnie, jadalne grzyby mają też bardziej lśniący kapelusz, a na trzonku nie mają wyraźnej siateczki, którą spotyka się u goryczaka.

Warto pamiętać, że w razie wątpliwości zawsze można zasięgnąć opinii grzyboznawcy lub klasyfikatora grzybów. Darmowych usług takiego eksperta szukamy w powiatowych stacjach Sanepidu po wcześniejszym umówieniu się.

Wypróbuj też przepisy na zapiekankę z piersi kurczaka i mięso zamknięte w słoiku.

podgrzybek