Smakosze.pl
Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

canva/valentynsemenov

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

6 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Rosół będzie pyszny i efektowny tylko wtedy, gdy zostanie poprawnie przygotowany. Gotując go, bardzo łatwo popełnić katastrofalne w skutkach błędy. Niektóre sprawią, że zupa będzie tylko gorzej wyglądać, podczas gdy inne mogą nieść ryzyko chorób. Dowiedzcie się, czego należy unikać. Jednym z najgorszych błędów jest umieszczanie mięsa we wrzątku. Wówczas rosół wyjdzie bez smaku.

Nie ważne czy przyrządzacie rosół bezmięsny, czy też sięgacie po bardziej tradycyjny przepis. Gotowanie tej potrawy rządzi się pewnymi prawami, których należy przestrzegać. Próbując iść na skróty, niepotrzebnie narażacie się na straty i pracujecie na przygotowanie niesmacznego dania.

Ryba po grecku

Ryba po grecku z piekarnika

CZYTAJ DALEJ

Błędy, które popełniamy gotując rosół

Najgorszym wrogiem każdego kucharza jest pośpiech. W przygotowaniu rosołu będzie oznaczał on utratę klarowności zupy. Spiesząc się, możemy ulec pokusie, by zwiększyć moc palnika. Rosół zacznie wtedy intensywnie bulgotać, a nawet kotłować się w garnku.

W ten sposób powstaną w nim zmętnienia, których nie da się już w żaden sposób usunąć. Nie przyspieszy to też jej ugotowania. Jeśli skrócimy czas obróbki termicznej, rosół po prostu wyjdzie niesmaczny.

Poprawne przygotowanie tej potrawy polega na podgrzewaniu składników małym gazie przez długi czas — nawet kilka godzin. Tylko w ten sposób smak z mięsa, warzyw i przypraw przejdzie do wywaru.

Źle obchodzimy się z mięsem

Mięso, po które sięgamy, musi być dobrej jakości. Nie sprawdzą się chude, niemalże pozbawione smakowitego tłuszczu kawałki. Złą strategią jest też wrzucanie mięsa do wrzącej wody. To prosty sposób, by zepsuć wygląd i smak dania.

Na ryzyko, że potrawa nam zaszkodzi, wystawiamy się z kolei wtedy, gdy mięso przed gotowaniem myjemy pod kranem. W ten sposób jesteśmy w stanie znajdujące się na mięsie drobnoustroje roznieść po całej kuchni, a w niesprzyjających warunkach nawet zarazić się toksoplazmozą.

Nie powinniśmy też przyspieszać rozmrażania rosołowych kawałków. Zostawiając mięso na blacie, ryzykujemy, że w wodzie, która będzie miała kontakt z mięsem, namnożą się zarazki. Proces rozmrażania należy przeprowadzać stopniowo, najlepiej włożyć produkty na noc do lodówki.

Rosół w misce

Rosół nie będzie klarowny jeśli będziemy go gotować na dużym ogniu.

Źródło zdjęcia: canva/vkuslandia

NAJGORSZE polskie potrawy, obcokrajowcy nie chcą ich tknąć. Nr 4 podzieli wszystkich Polaków

Slajd 1 z 6

ZIMNE NÓŻKI W GALARECIE

Mięso z nóg wieprzowych zatopione w galarecie to nasz przysmak - najlepiej smakuje oczywiście podany z zimnym trunkiem. Jednak obcokrajowcy nie mają do nich sentymentu, konsystencja i pomysł na danie skutecznie ich odstrasza.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: gotowanie.onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Czytaj więcej >