Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przygotować idealne kotlety schabowe z kością?
Adam Moskal
Adam Moskal 09.12.2021 01:00

Jak przygotować idealne kotlety schabowe z kością?

Schab z kością
canva/GMVozd, Getty Images Signature

Według najlepszych szefów kuchni schab z kością smakuje najlepiej - kość nadaje mięsu więcej smaku, a także zapewnia bardziej regularne gotowanie. Aby usmażyć je idealnie, przed położeniem na patelnie należy każdy kotlet dobrze oprawić. Podstawą jest, oczywiście poza doprawieniem solą oraz pieprzem, nacięcie mięsa przy kości, co pozwoli na równomierne wysmażenie.

Kotlety schabowe z kością najczęściej można dostać w dobrych restauracjach, gdzie kucharze pracują z pasji i chęci przygotowania najsmaczniejszych potraw. W porównaniu do zwykłego schabu, kotlety z kością są znacznie intensywniejsze smaku, a także mają delikatniejszą fakturę.

Klasyczne schabowe są daniem powszednim, który wiele osób robi wręcz z przyzwyczajenia. Jeśli chcesz poprawić sobie humor lub nakarmić czymś wyjątkowo pysznym swoją rodzinę, sprawdź, jak smakują schabowe z kością. Z pewnością nikt, kto spróbuje ich mięsa, nie będzie zawiedziony.

Jak przygotować schabowe z kością do smażenia?

Na początku oczyść go ze wszystkich błon, ścięgien czy odłamków kości. Nie usuwaj całego tłuszczu, ponieważ niewielka warstwa nada mięsu soczystości oraz więcej smaku. Po porcjowaniu osusz całą powierzchnie mięsa suchym ręcznikiem kuchennym.

Przed smażeniem mięso musi osiągnąć temperaturę pokojową, a więc należy wyjąć je z lodówki na około godzinę przed gotowaniem. Następnie można doprawić je solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem.

Przed obtaczaniem w składnikach panierki natnij mięso co jeden centymetr przy samej kości. Płytkie nacięcia ułatwią ciepłu penetrację kotleta i równomiernie się usmażą. Możesz mięso również delikatnie rozbić tłuczkiem, jednak nie tak cienko, jak klasyczne schabowe.

Smażenie schabowych z kością

Panierka może składać się tradycyjnie z jajka, mąki oraz bułki tartej, lecz warto także trochę eksperymentować. Doskonale pasuje do schabowych z kością zwykłe ciasto naleśnikowe, japońska tempura czy panierka panko. Po obtoczeniu nie czekaj zbyt długo ze smażeniem, gdyż panierka wchłonie wilgoć i zacznie odpadać.

Na patelni rozgrzej dużą ilość oleju, idealnie do temperatury 170 stopni Celsjusza. Schab smaży się z dwóch stron na jasnozłoty kolor i uzyskanie bardzo chrupiącej panierki. Po usmażeniu przekładaj kotlety na ręcznik kuchenny, aby odciekły z nadmiaru tłuszczu.

Takie schabowe podaje się klasycznie z tłuczonymi ziemniakami, ulubionymi surówkami czy mizerią. Jeśli chcesz sobie trochę dogodzić, ziemniaczane puree zamień na frytki lub pieczone chrupiące łódeczki z ziemniaków.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić aksamitną jajecznicę z dodatkiem majonezu. Ten tekst pokazuje sposób babć na przywierające do garnka mleko.

Kotlet schabowy z kością

Źródło: canva/MSPhotographic, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: smazymy Zapraszamy na nasz Instagram