Najlepsze ciasto rodem z Podlasia, robię je co święta. Sprawdzi się w Wielkanoc i Wigilię
Już niedługo będziemy przeżywać czas Świąt Wielkanocnych. Jest to bardzo ważne wydarzenie w świecie Kościoła. Ponadto jest to również okazja to spędzenia miłego czasu z rodziną, a w dodatku zjedzenia czegoś pysznego, zarówno słonego, jak i słodkiego. Przedstawiamy Wam przepis na pyszne ciasto idealne na Wielkanoc.
Co przygotować na Wielkanoc?
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Dlatego też warto powoli zacząć panować zakupy, a przede wszystkim to, jakie pyszności zdecydujemy się przygotować dla naszych gości. Wszyscy dobrze wiemy, jakie potrawy bez wątpienia muszą znaleźć się na świątecznym stole. Mowa oczywiście o żurku, faszerowanych jajkach, sałatkach, wędlinach i pasztecie . Do tego oczywiście dochodzą słodkie wypieki. Co przygotować oprócz sernika, szarlotki i makowca?

Warto przyrządzić coś, co nie jest powszechnie znane , więc zaskoczy pozytywnie naszych gości. Ciasto z Podlasia, na które przepis chcemy Wam zaproponować, jest idealnym kandydatem na taką przekąskę.
Ciasto Marcinek na Wielkanoc
Ciasto Marcinek jest świetnym wyborem na wypiek, który może znaleźć się na świątecznym stole i nie odstawać smakiem od pozostałych wypieków . Do tego jest bardzo proste w przygotowaniu. Rodzina na pewno będzie zadowolona. Do przygotowania takiego ciasta na Wielkanoc będziemy potrzebować następujących składników.
Ciasto:
- 0,5 kg przesianej mąki pszennej
- 1 cukier waniliowy
- 1 płaska łyżeczka sody
- 0,5 kostki margaryny rozpuszczonej z 0,5 szklanki cukru
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 0,5 szklanki śmietany
- starte herbatniki i wiórki kokosowe, cappuccino, kawa (do dekoracji)
Masa:
- 700 g śmietany 30%
- 800 g śmietany 18%
- 3 opakowania cukru waniliowego
- ¾ szklanki cukru pudru
- 1 cytryna
Dalsza część tekstu pod filmem .
Jak przygotować pyszne ciasto na Wielkanoc?
Ciasto Marcinek pochodzące z Podlasia to fantastyczna propozycja na przysmak wielkanocny .
W pierwszej kolejności do dużej miski wsypujemy mąkę, cukier waniliowy, sodę. Wlewamy również rozpuszczoną margarynę z cukrem, wbijamy jedno jajko oraz żółtko z drugiego jajka . Wszystko uzupełniamy śmietaną. Następnie wyrabiamy ciasto .
W kolejnym kroku smarujemy prodiż masłem i bułką tartą . Możemy również użyć innej formy.
Kiedy wyrobimy całkiem ciasto, to dzielimy je na 3 mniejsze kawałki . W kolejnym kroku każdy z nich dzielimy jeszcze na 5 kawałków. Finalnie musimy uzyskać 15 małych kawałeczków.

Następnie wszystkie rozwałkowujemy. Układamy w prodiżu po 5 placków i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez 12 minut . Wychodzi na to, że pieczemy to trzy razy, partiami po 5 placków.
W międzyczasie przygotowujemy masę. Do naczynia przekładamy śmietanę 30% oraz 18%. Ubijamy na gładką masę, dodając jednocześnie cukier waniliowy, cukier puder, a także sok z cytryny. Kiedy wszystkie placki się upieką, to przekładamy je przygotowanym kremem. Następnie odstawiamy je na co najmniej 4 godziny , po czym pozostałą śmietaną smarujemy wierzch bok i boki ciasta. Górę naszego przysmaku posypujemy startymi herbatnikami. Boki ciasta natomiast wiórkami kokosowymi. Całość posypujemy cappuccino.
Tak przygotowane ciasto idealnie nada się na Wielkanoc lub Wigilię .
Sprawdź przepis na zapiekankę, którą warto podać w Wielki Piątek . Zobacz, jak zrobić tatara z pomidorów .
