Smakosze.pl Porady Najważniejsza zasada przygotowywania przetworów. Dzięki niej dżemy i ogórki nigdy się nie psują
Fot. Shutter/Yakubovich Vadzim

Najważniejsza zasada przygotowywania przetworów. Dzięki niej dżemy i ogórki nigdy się nie psują

21 lipca 2024
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Przygotowywanie przetworów, obok grillowania i piłki nożnej to nasz sport narodowy. Wszyscy uwielbiamy ogórki kiszone, konserwowe, marynowaną cukinię, czy domowe soki i dżemy. Zanim jednak zaczniemy przygotowywać smakołyki na zimę, upewnijmy się, że zrobiliśmy wszystko, by warzywa i owoce do tej zimy przetrwały. Ta zasada jest kluczowa. Jeśli o niej zapomnisz, przetwory szybko się zepsują.

Polacy kochają przetwory

Lipiec i sierpień to idealny moment na przygotowanie zapasów na zimę. O tej porze roku zarówno warzywa, jak i owoce są najsmaczniejsze i to właśnie one najlepiej nadają się do przetworów. Kiszone ogórki, marynowana cukinia, dżem z borówek , czy jagód to tylko nieliczne potrawy, które zamykamy w słoikach i cieszymy się ich smakiem przez wiele miesięcy.

Podczas przygotowywania przetworów z ulubionych produktów musimy pamiętać nie tylko o odpowiedniej zalewie, ilości octu, cukru, przyprawach , czy pasteryzacji. Oto kluczowa zasada, którą powinien znać każdy. Jest gwarancją smaku i świeżości.

przetwory.jpg
Fot. Canva/Marina Parschina
Jeśli masz kapustę, zrób taką surówkę. Smakuje lepiej niż z restauracji

Złota zasada przygotowywania przetworów. O tym trzeba pamiętać

Kluczową rolę w przygotowywaniu przetworów odgrywają same słoiki. Nie wystarczy dobrać odpowiedniej zakrętki do słoika. Cały sekret tkwi w odpowiednim przygotowaniu szklanych pojemników pod kiszonki, czy dżemy.

Na początku dokładnie myjemy słoiki i zakrętki. Następnie należy je bezwzględnie wyparzyć. Możemy zrobić to w dwojaki sposób. Na kilka minut zanurzamy słoiki i nakrętki we wrzątku, a następnie stawiamy na czystej ściereczce wieczkiem do góry do całkowitego wyschnięcia.

Słoiki i nakrętki można sparzyć również w piekarniku. W tym celu ustawiamy je na blaszce i wstawiamy do nagrzanego do 100 stopni C piekarnika . Po 30 minutach wyjmujemy i suszymy na ściereczce.

Dlaczego wyparzanie słoików i nakrętek jest tak ważne?

Za psucie się przetworów odpowiadają bakterie i grzyby. Drobnoustrojów nie pozbędziemy się wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli więc w słoiku zostaną nawet najmniejsze zalążki pleśni, mamy jak banku, że te przetwory po stosunkowo krótkim czasie będą do wyrzucenia.

Bakterie i grzyby giną jednak w wysokiej temperaturze. To właśnie z tego względu należy zawsze pamiętać o wyparzeniu zarówno słoików, jak i zakrętek. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze ulubione kiszonki i dżemy zachowają smak i świeżość przez wiele miesięcy.

Sprawdź również, jaką wodą zalewa się ogórki kiszone . Na zimę polecamy także domowy ketchup z cukinii . Smakuje wyśmienicie.

słoiki na przetwory.jpg
Fot. Canva/scukrov
Weź kalafiora, oblej tym sosem i wstaw do piekarnika. Dawno nie jadłem czegoś tak pysznego
To mój ulubiony przepis na ciasto z wiśniami. Jest tak dobre, że robię od razu dwie blaszki
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy