Nigdy nie wyrzucam resztek wędlin ze świąt. Tego genialnego sposobu nauczyłem się w Szwecji
Ten przepis na resztki ze świątecznego stołu pochodzi ze Szwecji. Jest nam bliski mieszanką smaków, a do tego prosty w przygotowaniu i – jak to uczta z resztek – niedrogi i pożywny.
Nie marnuj jedzenia
Według niektórych szacunków w Polsce marnuje się co sekundę 150 kg jedzenia , z czego dwie trzecie w domach. Najwięcej, zapewne, marnuje się w okolicach świąt, kiedy przecenimy naszą odświętną żarłoczność.
Problemy z przeleżałym i nieapetycznym jedzeniem znane są na całym świecie. Dlatego uboga kuchnia w wielu jego zakątkach wynalazła setki sposobów, by w ostatniej chwili uratować przed zepsuciem wiele produktów . Należą do nich wędliny , które po świętach zostają nam niezwykle często.
Pyttipanna
Szwedzka pyttipanna, znana także w Danii jako biksemad, to warzywa i wędliny podsmażone na patelni w drobnych kawałeczkach (którym zawdzięczają nazwę, oznaczającą właśnie „drobne na patelni”). Przyznajmy szczerze, że sam pomysł na odsmażanie wędlin i warzyw nie należy do przesadnie odkrywczych. To, na co warto w nim zwrócić uwagę, to kompozycja zakwaszona kiszonkami.
Składniki
- 200 g starych wędlin
- Do ½ kg ugotowanych ziemniaków
- Ok. 100 g boczku surowego lub wędzonego
- 2 ząbki czosnku
- 2 cebule
- 2 kiszone ogórki
- 2 jajka
Dobne wędliny na patelni
Na suchej patelni podsmażamy boczek, a kiedy zacznie się wytapiać, dodajemy kolejno posiekaną cebulę, ziemniaki, przeciśnięty przez praskę czosnek, pokrojone w kosteczkę wędliny i ewentualne inne warzywa, które zostały z poprzednich posiłków .
Tuż przed zdjęciem z patelni dodajemy pokrojone w kosteczkę ogórki kiszone. Przyprawiamy solą i pieprzem. W zależności od użytych składników, możemy też dobrać inne przyprawy , jak choćby tymianek, doskonały z warzywami. Podajemy z jajkiem sadzonym, które można usmażyć na tej samej patelni, obok przygotowywanej potrawy.
Dowiedz się więcej o marnowaniu jedzenia po świętach i wypróbuj przepis na zupę pieczarkową Tomasza Strzelczyka .