Od lat latem robię leczo do słoików. Zimą nie muszę się zastanawiać, co podać na obiad
Sierpień wykorzystuję na robienie przetworów: z pomidorów, papryki i cukinii. Wśród nich nie może zabraknąć domowego lecza. Robi się je bardzo szybko. A zimą nie zastanawiam się, co podać na obiad. Gdy nie mam sił na długie stanie przy kuchni, idę do spiżarni i sięgam po słoik z leczem.
Leczo - smak późnego lata zamknięty w słoikach
Późne lato smakuje pomidorami, papryką i cukinią. Te trzy składniki są niezbędne do przygotowania lecza. W sierpniu ta potrawa często gości w mojej kuchni. A gdyby tak cieszyć się jej smakiem również w inne pory roku? Znam na to tylko jeden sposób - należy przyrządzić je do słoików. Zimą chętnie podaje je z dodatkiem chleba lub ryżu. Za każdym razem smakuje tak samo wybornie!
Miesożercy z powodzeniem mogą dodać do niego nieco podsmażonej kiełbasy lub innego ulubionego mięsa. Ten przepis z pewnością zawojuje niejedno podniebnie!
Najlepszy przepis na leczo do słoików na zimę
- 2 kg papryki
- 2 kg pomidorów
- 2 kg cukinii
- 3 cebule
- 2 łyżki słodkiej papryki
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżeczka papryki ostrej
- sól i pieprz do smaku
- olej
Sposób wykonania lecza
Dokładnie umyj wszystkie warzywa. Oczyść paprykę z gniazd nasiennych i pokrój w paski. Cukinię i pomidory pokrój w kostkę, a cebulę w półplasterki. W dużym garnku rozgrzej olej roślinny i zeszklij na nim cebulę, następnie dorzuć do niego pozostałe warzywa. Wszystko dokładnie ze sobą wymieszaj i duś na ogniu przez 25 minut . Mieszaj je co kilka chwil, aby nie przywarły do dna.
Leczo dopraw do smaku: solą, pieprzem, papryką ostrą i słodką oraz majerankiem. Całość dokładnie wymieszaj i gotuj jeszcze przez kilka minut. Leczo przełóż do wyparzonych słoików, mocno zakręć i zapasteryzuj.
Na naszej stronie znajdziesz również inne pomysły na przetwory m.in. paprykę konserwową oraz cukinię po indyjsku .