Żadne kiszone, żadne małosolne. W słoikach najlepiej nastawić te ogórki
Ogórki można przygotować na wiele sposobów. Wszystkich, których znudziła już klasyka, mogą zainteresować proste pikle. Nieco zmodyfikowałam klasyczny przepis i wykonałam je jedynie z sezonowego warzywa. Są jednak równie smaczne i naprawdę warto spróbować.
Przepis na znakomite pikle z ogórków
Pikle przygotowuje się zwykle z mieszanki ogórków, marchwi, dyni, cebuli i zielonych pomidorów, a marynata jest dość ostra. U mnie do aromatycznej zalewy trafiły jedynie ogórki gruntowe. Nie oznacza to jednak, że wyrobowi brakowało smaku. Wręcz przeciwnie.
Składniki:
- 3 kg ogórków gruntowych
- 1 litr wody
- 120 g cukru
- 240 ml octu spirytusowego 10%
- niepełna łyżeczka ziaren gorczycy
- pół łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
- 50 g soli kamiennej
Składników nie ma wiele, a wykonanie jest jeszcze prostsze. Zerknijcie na instrukcję znajdującą się w dalszej części artykułu, dostępnej pod zdjęciem. Na pewno dacie radę.
Te sałatkę z cukinii podpatrzyłam na wczasach w Grecji. Odtworzyłam ją w domu, każdy prosi o przepisJak zrobić pikle z ogórków? Przepis jest bardzo prosty
W dużej misce umieszczam obrane i przekrojone na pół ogórki. Zasypuję je solą i mieszam. Naczynie zakrywam i odstawiam nawet na 4 godziny. W trakcie co jakiś czas mieszam. Po tym czasie zlewam płyn, który się uwolnił. Ogórki umieszczamy w słoikach o pojemności co najmniej 500 ml.
Dodajemy przyprawy, tak aby w każdym z naczyń znalazła się ich podobna ilość. W garnku zagotowujemy wodę z octem i cukrem. Gdy przyprawa się rozpuści, zdejmujemy naczynie z kuchenki. Płynem wypełniamy słoiki i zakręcamy je dokładnie. Pikle z ogórków pasteryzujemy, a po ostudzeniu przenosimy do spiżarki.
Jak podawać ogórki z marynaty?
Najprostszą opcją jest układanie ich na kanapkach lub zaserwowanie do obiadu wraz z ziemniakami i surówką. Najbardziej lubię położyć je obok pysznego kotleta sojowego z chrupiąca panierką.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na ogórki. Sprawdźcie koniecznie jak przygotować je w zalewie musztardowej. Mamy też sprawdzony sposób na kiszenie — przepis pochodzi z XIX wieku i jest znakomity.