Ogórki kiszone mojej babci zawsze wychodziły jędrne i chrupiące. Po latach zdradziła mi swój sekret
Czy trzeba moczyć ogórki przed kiszeniem? To pytanie pewnie zadaje sobie każda osoba, która po raz pierwszy próbuje przygotować ten rarytas. Moja babcia wyjaśniła mi, dlaczego jest to istotne. Teraz już wiem, że lepiej nie pomijać tej czynności.
Wiem już, czy trzeba moczyć ogórki przed kiszeniem
Jeśli dziwiło was moczenie warzyw przeznaczonych na kiszenie, spieszymy z wyjaśnieniem, co ma na celu ten proceder. Wiele osób myśli, że jest to inny sposób na umycie produktu. Prawda jest jednak nieco inna.
Gdy moja babcia wyjaśniła mi, co dzieje się z ogórkami podczas moczenia, już wiedziałam, że lepiej jest zarezerwować sobie czas i nie pomijać etapu moczenia. O co dokładnie chodzi? Opowiem w dalszej części artykułu, dostępnej pod zdjęciem.
Moczenie ogórków do kiszenia ma sens
Najlepsze do przygotowania weków są warzywa świeże i jędrne. Jeśli więc nie kupimy ogórków z samego rana — kiedy czas, jaki upłynął od ich zebrania, jest jeszcze stosunkowo krótki — zanurzenie ich w lodowatej wodzie będzie konieczne.
Dzięki temu warzywa nabiorą nieco wody i będą bardziej chrupkie. Ale uwaga, nie możemy ich moczyć w nieskończoność. Wystarczy 1-2 godziny, by odzyskały wigor. Dłuższe trzymanie w wodzie może sprzyjać gniciu.
Jak nadać ciekawszego smaku ogórkom kiszonym?
Najczęstszymi dodatkami do kiszenia są koper, chrzan oraz czosnek. Warto jednak wydłużyć tę listę i wrzucić jeszcze gorczycę lub liście laurowe , które dodadzą ogórkom aromatu. Dobrym pomysłem jest też wrzucenie liści wiśni lub porzeczki. One z kolei sprawią, że wyrób będzie bardziej chrupiący.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na ogórki. Wypróbujcie koniecznie pyszne warzywo w zalewie musztardowej — posmakuje nawet wybrednym. Być może skusicie się też na przetestowanie receptury na ogórki kiszone z XIX wieku — wychodzą znakomite.