Ostatnio to moja ulubiona zupa. Smakuje jak kalafiorowa i ogórkowa w jednym, jest cudownie sycąca
Gęsta, aromatyczna, warzywna, na mięsnej wkładce i zabielona – ta zupa nie ma sobie równych, jeśli chodzi o zaspokajanie pierwszego głodu. Jest tak bogata, że będzie nie tylko świetnym uzupełnieniem obiadu, ale wręcz może go zastąpić.
Zupa kalafiorowo-ogórkowa
Zupa ogórkowa to klasyka polskiej kuchni, ale ten przepis bardzo ją wzbogaca. Mistrzem drugiego planu jest tu kalafior – tani dodatek, który wszystko zmienia. To zupa ogórkowa czy kalafiorowa? Tak!
Kalafior jest bardzo pomocny w odchudzaniu – bogaty w białko i błonnik pokarmowy. Dostarcza też do organizmu wielu ważnych witamin oraz składników mineralnych , w tym żelaza, cynku, potasu czy miedzi. Przypisuje mu się także zmniejszenie ryzyka raka jelita. A wszystko to oprócz jego niezwykłych właściwości smakowych.
Sycąca zupa warzywna
Taką zupę gotujemy na mięsnym wywarze np. z żeberek czy szynki wieprzowej. Można też użyć rosołowej bazy . Im więcej warzyw, tym lepiej. Nie jest to klasyczna ogórkowa, nie używamy więc tak dużo przecieru ogórkowego jak gotując typową wersję tej zupy.
Składniki:
- 450 g żeberek wieprzowych
- ½ kg ziemniaków
- ½ kg marchewki
- 2 pietruszki
- Biała część pora
- Kawałek selera
- ¼ kg kalafiora
- ¼ kg przetartych ogórków
- 1 łyżka mąki
- 200 g śmietany 12%
- Ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz, olej do smażenia
Gotujemy zupę ogórkowo-kalafiorową
Żeberka wieprzowe dzielimy i podsmażamy w garnku. Warzywa korzeniowe ścieramy na tarce o grubych okach (dwie marchewki odkładamy na bok) i dodajemy do smażącego się mięsa. Zalewamy wodą, dodajemy sól, pieprz, ziele angielskie i liście laurowe. Można dodać też kostkę rosołową .
Do zupy dodajemy pozostałe marchewki pokrojone w grube plastry i obrane ziemniaki pokrojone w kostkę. Kalafiora dzielimy na małe różyczki i również wrzucamy do garnka. Gotujemy wszystko, aż mięso będzie miękkie .
Kiedy to nastąpi, dodajemy starte kiszone ogórki. Od tego momentu gotujemy jeszcze ok. 10 minut . Pod koniec gotowania próbujemy zupę i dokwaszamy ją do smaku wodą spod kiszonych ogórków. Odrobiną wywaru hartujemy śmietanę i mąkę, a następnie dodajemy do garnka i dobrze mieszamy. Przyprawiamy do smaku, zwłaszcza pieprzem , bo ogórki powinny były dostatecznie dosolić zupę.
Wypróbuj też przepisy na śniadaniowe serduszka z parówek i mielone mięso zapieczone z ziemniakami .