Pokrój pomidory i wyłóż na blasze do pieczenia. Za ten patent ktoś powinien dostać medal
Oto prosty sposób na domowe suszone pomidory. Sprawdzą się doskonale jako dodatek do dań, składnik sałatki, a także przekąska. Warto przygotować je latem, kiedy pomidory są nie tylko najtańsze, lecz także najbardziej soczyste.
Suszone pomidory
Zanim znów, za Kabaretem Starszych Panów, zaśpiewamy „addio, pomidory !”, warto zastanowić się, jak odwlec trudny moment ich odejścia. Fakt, dziś nie żegnamy pomidorów na cały sezon – ich zimowe odmiany są przecież dostępne w sklepach. To jednak zupełnie nie to samo.
Podstawową formą przechowywania pomidorów na zimę są oczywiście przeciery. Te jednak zachowują tylko smak pomidorów. A co z ich strukturą? Tę żeby przechować, trzeba je ususzyć . To niezwykle prosta czynność, która odpłaca świetnym efektem.
Pomidory na zimę
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Köyden lezzetler. Pokazane tam pomidory są tylko trochę podsuszone. Stopień ich ususzenia możemy regulować po prostu ilością czasu, jaki spędzą w piekarniku.
Składniki
- 2-3 kg podłużnych pomidorów
- 1 główka czosnku
- 200 ml oliwy (połowę można zastąpić olejem)
- Po 2 łyżki oregano i rozmarynu
- Sól
Suszymy pomidory
Pomidory płuczemy i kroimy wzdłuż w ósemki. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia skórą do dołu. Posypujemy przyprawami i solą i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do najniższej możliwej temperatury – optymalnie 60 stopni z termoobiegiem .
Pomidory suszymy według uznania. Twardsze i mniej soczyste będą świetną przekąską i dodatkiem do sałatek, miększe dobrze zajada się prosto ze słoika. Suszenie może trwać nawet kilka godzin . W międzyczasie wyparzamy słoiki i obieramy główkę czosnku. Największe cząstki można pokroić na mniejsze lub w grube plastry.
Do każdego słoika na dno wrzucamy trochę czosnku i przypraw. Układamy w nim obsuszone pomidory, póki są jeszcze gorące. Z wierzchu przykrywamy je jeszcze przyprawami i czosnkiem.
Zawartość słoików zalewamy mieszanką oliwy i olej u. Składniki powinny być dobrze przykryte. Słoki zakręcamy i odstawiamy do góry dnem. Jeśli po wystudzeniu wieczko będzie wklęsłe, są gotowe do przechowywania. W przeciwnym razie należy je dodatkowo zapasteryzować przez 10 minut w kąpieli z wrzątku.
Wypróbuj też przepisy na konserwowanie wiśni i doskonałą lemoniadę owocową .