Polacy go omijają, a spowalnia starzenie. Ten owoc to prawdziwy skarb
Mango to dziś łatwo dostępny, choć trudny do wypatrzenia w natłoku owoców, produkt. Odpowiednio potraktowane, jest bardzo uniwersalnym towarzyszem różnych kulinarnych przygód. Przyjrzyjmy się mu z bliska.
Niedoceniane mango
Jest kilka odmian mango, które znacznie różnią się od siebie . My znamy głównie jedną. Zielone, dojrzewające na czerwono owoce wielkości dużej pięści, które kryją w sobie spłaszczoną, podłużną i dużą pestkę. To mango indyjske , „narodowy” owoc w Indiach, Pakistanie, Filipinach i Bangladeszu, ale rozpowszechnione na całym świecie.
Być może mango nie cieszy się powodzeniem dlatego, że znamy je słabo. Może dokłada się do tego pewien kłopot z wydobyciem miąższu spomiędzy twardej skórki a dużej pestki . Jest na to jednak sposób.
Słodko-kwaśny miąższ mango
Warto się postarać dostać do żółtego miąższu tego tropikalnego owocu . Jest niezwykły w smaku, jednocześnie słodki i kwaśny, soczysty i mączny, orzeźwiający, ale z jakby „mydlanym” posmakiem saponin. Wszystkie te bogactwa w smaku przekładają się na bogactwo wartości odżywczych.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Mamy więc mango tłuszcze roślinne i, oczywiście, cukier. Mamy też jednak duży ładunek błonnika pokarmowego, który reguluje nasze trawienie i wspiera dietę . Mamy w końcu witaminy A, C, E i te z grupy B. Oznacza to m.in. świetny efekt dla pielęgnacji skóry i włosów, lecz też dla ogólnego dobrego funkcjonowania organizmu.
Uniwersalne w daniach mango
W Indiach z mango przygotowuje się koktajl o nazwie mango lassi , z owocu zmiksowanego z jogurtem i miodem i przyprawionego kardamonem . Jednak mango odnajdzie się świetnie także w innego rodzaju owocowych smoothie. Z surowego mango można też przygotowywać sałatki – łączyć je z bardziej wytrawnymi składnikami, jak choćby z kurczakiem.
Mango ma podobną strukturę jak brzoskwinie , dlatego też podobnie można dodawać je do ciast, a także do dań na wytrawnie . Warto spróbować ugrillować mango – jego kwaśno-słodki smak zostaje wtedy zrównoważony goryczką wynikłą z pieczenia.
Jak obrać mango
Mango wydaje się trudne w obieraniu, ale warto zaufać tu umiejętnościom tradycyjnym dla subkontynentu indyjskiego. Mango ustawiamy na desce do krojenia krawędzią, która biegnie wzdłuż owocu. Ostrym nożem okrawamy je po bokach – w tym miejscu pestka jest spłaszczona, celujemy więc w ok. 2 cm na prawo i lewo od grzbietu . Miąższ w powstałych miseczkach nacinamy w kostkę i wywijamy na lewą stronę, a wtedy łatwo zdejmiemy go ze skóry. Następnie obcinamy z pozostałych stron wokół pestki i skrawamy skórę ostrym nożem.
Mango występuje także w syropie – nieczęsto samodzielnie, ale czasem w egzotycznych mieszankach owocowych. Nie jest to jednak w żaden sposób zdrowy produkt, a bomba kalorii , które zaszkodzą naszej diecie. Warto więc sięgnąć w sklepie po mango – ale tylko surowe.
Wypróbuj też przepisy na peklowane mięso i pierogi po wiejsku .