Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Pakuję mięso do słoików i wstawiam do gara z wodą. Ten patent to hit nad hitami
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 02.02.2025 16:12

Pakuję mięso do słoików i wstawiam do gara z wodą. Ten patent to hit nad hitami

mięso w słoiku
Fot. youtube.com/cookrate-meatdelish2320

Oto łatwy przepis na domowe wekowane mięso. Konserwa o prostym, znanym nam składzie jest świetną alternatywą dla kupnych, kiedy przygotowujemy wyjazdy na wakacje czy ferie. Ale jest też przysmakiem na co dzień.

Mięso w słoiku

Przygotowanie różnego rodzaju mięs w słoiku jest metodą starą jak świat. Powstawały tak zarówno pierwsze kiełbasy, jak i konserwy zanim wymyślono puszki. Kiedyś była to jednak technika ryzykowna. Wystarczy wspomnieć, że od łacińskiego słowa „butelka” pochodzi określenie botulizmu, czyli zatrucia jadem kiełbasianym.

To niebezpieczeństwo zostało jednak w dużym stopniu zażegnane w ostatnich dziesięcioleciach. Pojawiła się wtedy rzetelna wiedza o bakteriach, które odpowiadają za podobne zatrucia. Jednocześnie wraz z pojawieniem się słoików z uszczelkami mamy lepsze niż kiedykolwiek możliwości pasteryzowania składników. W ten sposób łatwo przygotować domową konserwę.

krojenie karkówki
Fot. youtube.com/cookrate-meatdelish2320
Zacznie się jutro w Lidlu od 6:00. Sieć rozda uwielbiane mięso, przewidujemy tłumy

Wekowana wieprzowina

Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Cookrate - Mięsne Przysmaki. Autorzy proponują, by podawać taką potrawę na zimno na obiad z pieczonymi ziemniakami. Sprawdzi się ona równie dobrze w podróży. Po odgrzaniu galaretka zmieni się w płyn, dostaniemy więc soczysty, esencjonalny posiłek.

Dalsza część tekstu pod filmem.

Składniki

  • 1 kg karkówki wieprzowej
  • 2 cebule
  • Liście laurowe
  • Pieprz ziarnisty
  • Sól
pasteryzowanie mięsa
 

Karkówka w słoiku

W naszym przepisie pojawia się zwykła jodowana sól kuchenna. Pamiętamy, że do przetworów należy używać soli niejodowanej. Dotyczy to jednak kiszonek warzywnych, w których jod może zakłócać procesy fermentacji, a nie takiego marynowanego mięsa.

Jeśli jednak chcemy przechowywać mięso dłużej, jako konserwę, warto rozważyć użycie soli peklowej. W takim wypadku należy zanurzyć pokrojone mięso w solance przed nałożeniem go do słoików. Po odsączeniu mięso jest gotowe do dalszej obróbki. Zawarte w soli peklowej związki azotu pomogą je zakonserwować.

słoiki z mięsem
Fot. youtube.com/cookrate-meatdelish2320

Peklowana karkówka

Karkówkę kroimy w grube plastry, a te następnie w kostkę. Przekładamy je do miski i zasypujemy kilkoma łyżeczkami soli. Dokładnie mieszamy, by wetrzeć sól w mięso.

Przygotowujemy wyparzone słoiki. Do każdego nakładamy po łyżeczce nasion czarnego pieprzu, liść laurowy i kilka plastrów cebuli. Układamy mięso i dociskamy, zostawiając wolne 2 cm od góry.

Słoki zakręcamy i układamy w garnku wyściełanym ściereczką. Zalewamy wodą do wysokości poniżej zakrętek. Garnek przykrywamy, na średnim ogniu doprowadzamy wodę do wrzenia i pasteryzujemy przez ok. 5 godzin.

Po upływie tego czasu odstawiamy słoiki do przestudzenia. Potrawa jest dobrze zapeklowana po kolejnych 10 godzinach. Można ją podać od razu lub przechowywać w lodówce przez nawet kilka tygodni.

Wypróbuj też przepisy na zupę zarzutkę i pierogi wiejskie.

gotowane mięso
Fot. youtube.com/cookrate-meatdelish2320