Smakosze.pl Dieta Polacy masowo piją ją przed snem. Eksperci ostrzegają: „To nie jest dobry pomysł"
Fot. Canva/yasuhiroamano

Polacy masowo piją ją przed snem. Eksperci ostrzegają: „To nie jest dobry pomysł"

19 maja 2024

Kubek gorącej herbaty przed snem? To niekoniecznie dobry pomysł. Choć doskonale wiemy, że wieczorem nie należy pić kawy, do herbaty nie mamy raczej zastrzeżeń. A powinniśmy.

Herbata jak kawa

Herbatę uważamy za o wiele bezpieczniejszą od kawy. Tej ostatniej zabraniamy dzieciom, a sami wychwalamy przeważnie jej ożywcze właściwości. Żartujemy nawet, że kawa to prawdziwy początek dnia – a niektórzy nawet w to wierzą.

Odpowiedzialna za ten, tylko częściowo prawdziwy, stereotyp jest kofeina . Mityczna i kultowa substancja alkaliczna, która swoją nazwę zawdzięcza właśnie ziarnom roślin z gatunku coffea , czyli kawie.

herbata z torebką
fot. Canva
Wyrzucasz szypułki z truskawek? Nigdy tak nie rób. Prawda o nich zaskoczy każdego

Jak pobudza kofeina

Właściwości pobudzające kofeiny , przez które tak kochamy kawę , są tak dobrze znane, że używamy tego produktu w suplementach diety. Kofeinę zawierają dziś napoje energetyczne – dlatego też od niedawna w sklepach dostępne są one tylko dla pełnoletnich. Można też kupić kofeinę w tabletkach.

Nikt natomiast nie robi tabu z teiny, która jest niczym innym, jak kofeiną zawartą w herbacie. Co więcej – jak dziwnie to nie zabrzmi, w liściach herbaty jest dwa, a nawet trzy razy więcej kofeiny niż w ziarnach kawy . Ta ostatnia zawiera więcej kofeiny w naparze ze względu na to, że inaczej zaparzamy oba produkty.

Jednak kubek czarnej herbaty – takiej, jaką najczęściej pije się w Polsce – może zawierać naprawdę duże ilości kofeiny. Typowo będzie miał jej około 40-50 mg, ale w wypadku bardzo mocnej herbaty może to oznaczać nawet 90 mg . Pięć-sześć kubków mocnej herbaty dziennie będzie już więc niebezpieczną ilością.

Ile kofeiny w herbacie

Ale problematyczny będzie także jeden kubek, za to podany przed snem. Kofeina wchłania się do krwiobiegu i zaczyna działać po ok. 30 minutach . Dużo dłużej trzeba za to czekać, by przeszły jej efekty. Naukowcy podpowiadają nawet, by przestać pić herbatę i kawę na sześć godzin przed snem.

Co jeśli ich nie posłuchamy? Przed tym także ostrzegają. Roberta Adling z Baylor College of Medicine wytłumaczyła niedawno komplikacje wynikające z nadmiernej obecności kofeiny w organizmie.

Nie chodzi tylko o samo zasypianie chociaż i ono może się opóźnić ze zdrowych 10-20 minut nawet dwukrotnie (nie mówiąc już o prawdziwej bezsenności). Chodzi także o to, że dostymulowany kofeiną mózg nie potrafi zdrowo przechodzić przez kolejne fazy snu. A to oznacza, że budzimy się niewyspani, więc dostarczamy sobie więcej kofeiny – i tak koło się zamyka.

Zielona i inne odmiany herbaty mają w sobie nieco mniej kofeiny . Generalna zasada brzmi jednak: kończmy z herbatą już po południu.

Dowiedz się też, jak wybierać dojrzałe arbuzy i spróbuj swoich sił w naszym quizie wiedzy o ogórkach .

mocna herbata
fot. Canva
Przepis na ten rosół przywiozłem z wakacji. W głowie się nie mieści, co do niego dodają
Nie smażę już klasycznych kotletów schabowych. Te roladki smakują mi 100 razy bardziej
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy