Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wyrzucasz szypułki z truskawek? Nigdy tak nie rób. Prawda o nich zaskoczy każdego
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 19.05.2024 13:25

Wyrzucasz szypułki z truskawek? Nigdy tak nie rób. Prawda o nich zaskoczy każdego

truskawki w durszlaku
Fot. Shutterstock/Zhukovskaya Olga

Jeśli maj i czerwiec, to dorodne polskie truskawki, a jeśli one – to całe miski szypułek, które wyrzucamy na kompost lub do bioodpadów. Tymczasem szypułki te, choć o tym nie wiemy, są jadalne, a wręcz zdrowe dla człowieka. Oto, co można z nich zrobić.

Co zrobić z szypułek truskawek

Szypułki truskawek najczęściej odrywamy, zostawiając na owocach zielony „pępek”. W bardziej eleganckiej wersji odkrawamy je razem z kopułką owocu. Nie ma w tym nic złego, jeśli później wykorzystamy tę drugiej jakości truskawkową masę do przepisów, które nie wymagają okazałego fileta z truskawki. Szypułki truskawek są bardzo pożywne – zawierają błonnik, witaminy C i K, żelazo, wapń i masę przeciwutleniaczy.

Oczyszczone owoce kroimy więc na plasterki, by udekorować nimi ciasto, albo w kawałki, by powstał choćby okazały deser z prażonymi truskawkami. Szypułek zaś nie wyrzucamy, tylko wykorzystujemy do innych celów – nie zawsze jadalnych. Oczywiście pamiętać należy, że truskawki są mocnym alergenem i ich zielone części też mogą uczulać. Przed podaniem truskawkowej herbatki, sałatki, albo użyciem toniku upewnijmy się, komu ją podajemy.

odkrojone szypułki
fot. Canva
Nie smażę już klasycznych kotletów schabowych. Te roladki smakują mi 100 razy bardziej

Jadalne szypułki truskawek

Świeże zielone części truskawek można po prostu zjeść. Niektórzy dodają je do sałatek – świetny pomysł, jeśli taka potrawa zawiera przy okazji kawałki właściwych truskawek. Ogonki siekamy wtedy drobno i łączymy np. z rukolą. Do truskawkowej sałatki świetnie sprawdzi się feta, szparagi, ocet balsamiczny czy odrobina octu jabłkowego.

Z truskawek można też zrobić właśnie ocet truskawkowy. Wystarczy wtedy zalać je octem winnym lub jabłkowym, albo nawet spirytusowym i dodać ok. ⅓ szklanki cukru. A jeśli zasypać je samym cukrem – po kilku dniach otrzymamy doskonały syrop truskawkowy, który podamy zmrożony w niedzielne popołudnie. Z truskawkami, oczywiście.

Truskawkowa herbata i tonik

Truskawkowe szypułki można też – odkrojone razem z kawałkami owoców albo bez – ususzyć na słońcu lub w suszarce do owoców. Zalane wrzątkiem dadzą aromatyczny napar. Można więc dodawać je po kilka do czarnej herbaty, by nasycić ją aromatem, albo w większej ilości bez domieszek, by uzyskać rasowy truskawkowy napar.

Napar taki można też stosować zewnętrznie. Przeciwutleniacze i witaminy pomogą na problemy skórne i nadadzą cerze zdrowego wyglądu. W takim przypadku można przygotować mocniejszy napar. Suszone szypułki truskawek zalewamy w słoiczku tylko na tyle, by były przykryte wrzątkiem, a następnie zakręcamy i odstawiamy do naciągnięcia przez noc. Jeśli wyjdzie go za dużo albo nie będzie się sprawdzał – zawsze można wymieszać go z cukrem 1:1 i przegotować, by otrzymać inną, ale równie ciekawą postać truskawkowego syropu.

Wypróbuj też przepis na kiszony agrest i sposób na znalezienie naprawdę dojrzałego arbuza.

szypułki truskawek
fot. Canva