Przepis na ten rosół przywiozłem z wakacji. W głowie się nie mieści, co do niego dodają
Wydawałoby się, że oprócz panierowanego kotleta schabowego nie ma nic bardziej polskiego niż swojski rosół. A jednak – co kraj to obyczaj. Grecy przygotowują swoją wersję z kilkoma składnikami, których mało kto w Polsce spodziewa się w przepisie.
Grecki rosół
Banalnie prosta w przygotowaniu, ale niebanalna w smaku zupa z kurczaka nazywa się po grecku avgolemono. To jedno z tych słów, które zawierają w sobie przepis, powstało bowiem z połączenia słów jajko i cytryna.
Podobnie jak nasz rosół, avgolemono serwowana jest jako potrawa – jej podobne warianty występują w Turcji, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie – a także jako baza potraw. Jest natomiast o wiele szybsza w przygotowaniu niż nasz klasyczny rosół.
Po czym poznać dojrzałego arbuza? Większość osób takie owoce omija szerokim łukiemSzybki cytrynowy rosół
Grecki rosół z cytryną i ryżem jest niezwykle szybki w przygotowaniu między innymi dzięki temu, że nie ma w nim warzyw, które trzeba by kroić. Zazwyczaj używa się do tej zupy wcześniej obgotowanego kurczaka. Można więc przyspieszyć jej wykonanie, kupując już upieczone mięso lub używając resztek – byle nie tych z wcześniejszego rosołu, bo one są już dostatecznie wygotowane.
Składniki
- ¼ kg mięsa z kurczaka bez kości (udka, piersi)
- Sok z 1 cytryny (50 ml) i szczypta skórki
- ¾ szklanki ryżu
- 30 ml oliwy
- 1 jajko
- 1-2 szalotki
- Sól, pieprz
Gotujemy avgolemono
W osolonej wodzie gotujemy kurczaka przez ok. 10 minut od zagotowania. Mięso cedzimy, studzimy i siekamy drobno.
W czystym garnku zagotowujemy 2 litry wody lub bulionu warzywnego. Pokrojone mięso wrzucamy do garnka, dodajemy oliwę, przyprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy przez 15 minut.
Po upływie tego czasu dodajemy pokrojoną w drobną kostkę szalotkę, a po kolejnych 10 minutach – przepłukany ryż. Zupę gotujemy do miękkości tego ostatniego.
Do osobnej miseczki wybijamy jajko (można zamiast tego użyć dwóch żółtek). Dodajemy sok i skórkę z cytryny i mieszamy na jednolitą masę. Kiedy zupa będzie ugotowana, powoli wlewamy do niej jajeczno-cytrynową miksturę, ciągle mieszając.
Zupę można podawać posypaną zieloną cebulką. Dla uzyskania kremowej tekstury, można ją też zmiksować blenderem przed dodaniem jajka z cytryną.
Wypróbuj też przepisy na chlebek orkiszowy Heni Foks i mizerię z nietypowym dodatkiem.