Nie smażę już klasycznych kotletów schabowych. Te roladki smakują mi 100 razy bardziej
Oto przepis jak z profesjonalnej kuchni, a jednocześnie niezwykle prosty. Te niesamowicie prezentujące się mięsne porcje przygotowujemy w kilku prostych krokach, a efekt jest nie tylko wykwintny, lecz także zdrowy i po prostu pyszny.
Sposób na schab
Wieprzowe roladki nie są zapewne w naszych domowych kuchniach niczym nowym. Z drugiej strony, panierowany kotlet schabowy jest pewniakiem, po który sięgamy zapewne częściowo dlatego, że jest nieco mniej pracochłonny. Dlatego też wyparł inne formy podawania mięs.
Tymczasem ten przepis, który krok po kroku prowadzi przez naprawdę prosty sposób na kulinarną wieprzowinę, zasługuje, by takie alternatywy wobec schabowego przywrócić do łask. Schab wieprzowy pozostaje jednym z najtańszych, najłatwiej dostępnych, a przy tym zdrowych, bo chudych kawałków mięsa. Ta sytuacja prędko się nie zmieni. Warto więc poszerzyć swój asortyment sposobów na ten produkt.
Przepis na ten rosół przywiozłem z wakacji. W głowie się nie mieści, co do niego dodająRoladki schabowe
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Tapenda- przepisy kulinarne. Autorka używa tam do faszerowania roladek m.in. małych kawałków chleba. To rzadko stosowana metoda, która pozwala na dodanie ciekawej tekstury do naszych mięsnych porcji.
Składniki
- 6 grubych plastrów schabu wieprzowego
- 6 plastrów wędzonego boczku
- 6 łyżek ulubionej musztardy
- 5 cebul
- 250 ml czerwonego wina
- 2 liście laurowe
- Zestaw włoszczyzny: 2 marchewki, pietruszka, kawałek selera korzeniowego, biała część małego pora
- 4-5 ogórków kiszonych
- Mąka do panierowania, olej do smażenia
- Sól, pieprz, majeranek
Przygotowujemy roladki na obiad
Kotlety schabowe przykrywamy folią i cienko rozbijamy. Każdy z kotletów oprószamy solą i pieprzem i smarujemy łyżką musztardy. Na nich układamy po plasterku wędzonego boczku.
Ogórki kiszone kroimy w słupki, a połowę cebuli w grube pióra. Oba składniki układamy w poprzek na kotletach schabowych, by wygodnie było je zawijać. Jeśli używamy chleba (może być czerstwy), po małym kawałku układamy razem z pozostałymi składnikami.
Roladki zawijamy najpierw po bokach, a następnie wzdłuż, by farsz był dokładnie otoczony mięsem. W miejscu łączenia składników przytrzymujemy mięso wykałaczką. Roladki dokładnie obtaczamy w mące.
Na patelni rozgrzewamy tłuszcz (najlepiej masło klarowane). Układamy na nim porcje mięsa i obsmażamy, obracając, by były lekko złociste ze wszystkich stron. Zdejmujemy je na osobny talerz, a na gorącą patelnię wlewamy pół szklanki czerwonego wina i mieszamy z wysmażonym sosem z mięsa.
Do wina dodajemy pokrojone w drobną kostkę warzywa z zestawu włoszczyzny oraz pozostałą cebulę. Przyprawiamy solą, pieprzem i majerankiem i dusimy, aż warzywa będą miękkie. Roladki przekładamy do naczynia żaroodpornego, przykrywamy je podsmażonymi warzywami, zalewamy pozostałą częścią wina i ok. szklanką wody. Jeszcze raz przyprawiamy solą i pieprzem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
Roladki dusimy, aż będą miękkie. Po wyjęciu ich z piekarnika, wybieramy je spomiędzy warzyw. Te ostatnie przekładamy zaś do miski i blendujemy na gładką masę. Następnie przecieramy ją przez sito, uzyskując w ten sposób gęsty sos. Takim sosem polewamy gotowe roladki już na talerzach.
Wypróbuj też przepisy na duszoną karkówkę i pieczoną rybę jak w Neapolu.