Polacy muszą pożegnać uwielbianą kawę. Unia wprowadziła zakaz

Komisja Europejska nie ustaje w wysiłkach na rzecz regulowania plastiku. Kolejny pomysł dotyczy sposobów, w jakie pijemy kawę. Nie chodzi o odmianę napoju, ale o sposób jego podania.
UE kontra jednorazówki
Kolejny krok w walce z jednorazowymi opakowaniami postawimy w połowie 2026 roku. Już teraz – od 11 lutego 2025 – obowiązuje w UE rozporządzenie nazwane PPWR – czyli w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Kolejne jego kroki będą wdrażane stopniowo.
I tak, w sierpniu 2026 roku z naszego życia zniknąć ma wiele jednorazówek. Na celowniku są szampony i mydła hotelowe, dżemy i masła w porcjach śniadaniowych, lecz także saszetki z kawą, cukrem czy śmietanką.

Kawa w saszetkach
Jednorazowe saszetki są blisko związane z kulturą picia kawy. Elementem włoskich czy francuskich kafejek są choćby szklanki z torebkami cukru w miejsce cukiernic. Stają się one nawet obiektem kolekcjonerskim.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Podobnie jest z zabielaczami, jak jednorazowe porcje śmietanki, równie obowiązkowe w niektórych kawiarniach jak torebka z ketchupem w fast-foodzie. Jednorazówki to także kawy rozpuszczalne, w tym zabójcze dla diety tzw. kawy 3 w 1 (mało kawy, mnóstwo cukru i mleko w proszku). Nawet w sklepach kupujemy je w monoporcjach.

Znikną jednorazówki – co dalej?
Nie jest jasne, po jakie rozwiązania będziemy sięgać, kiedy PPWR zakaże nam jednorazówek. Krytycy rozwiązania wskazują na to, że ogólne koszty żywności wzrosną. Stać ma za tym konieczność spełniania bardziej wyśrubowanych norm co do opakowań.
Do potencjalnych problemów należą także kwestie higieniczne (których istotność pokazała nam pandemia). Niektórzy twierdzą, że konieczność kupowania większych opakowań to także większe potencjalne marnotrawstwo żywności.

Kawa w aluminium
Co do samej kawy – prócz saszetek do zalania wodą mamy jeszcze jeden rodzaj monoporcji. To niezwykle popularne od kilku lat kawy w kapsułkach. Te jednak raczej nie znikną. Są wykonane z aluminium, a to produkt, który dość łatwo przetwarzać.
Jak informuje Polsat News, który pisze o sprawie, przeciętny mieszkaniec UE generuje rocznie niemal 190 kg odpadów. UE chce to zredukować promując używanie własnych toreb i pojemników i nakazując ograniczenie pakowania tego, czego pakować nie trzeba.
Wypróbuj też przepisy na domową kiełbasę w słoiku i doskonałe ciasto z bezą.






































