Polacy omijają je szerokim łukiem, a jest idealnym mięsem na rosół. Podkręca smak dania
Rosół nie musi być przyrządzany na mięsie z kury. Znakomitą zupę uzyskamy też, korzystając z gęsiny. Zdradzamy niezawodny i bardzo prosty przepis. Raz spróbujecie, a zapomnicie, że kiedykolwiek robiliście to danie inaczej.
Jakie mięso można wykorzystać do sporządzenia rosołu?
Najczęściej wybieranym mięsem na rosół jest kurczak. Sięgamy zarówno po całą kurę, jak i jedynie po skrzydełka czy ćwiartki. Niektórzy tez nie pogardzają dodatkiem podrobów. W wielu przepisach też stawia się na dodatek wołowiny np. w postaci szpondra czy pręgi.
Nieliczni jednak sięgają po mniej popularne gatunki ptactwa takie, jak i indyka czy gęś. Ta ostatnia pozwala przygotować bardzo esencjonalną zupę, która z dodatkiem domowego makaronu smakuje wprost obłędnie. Warto się skusić.
Przepis na wyborny rosół z gęsi
Do zrobienia pełnego smaku tradycyjnego rosołu nie potrzeba wiele. Danie przyrządzone na gęsi będzie jednak miało o wiele głębszy smak i znacznie więcej cennych składników odżywczych. Warto je sobie zaserwować zwłaszcza podczas przeziębienia — szybko postawi nas na nogi.
Składniki:
- 2,5 litra zimnej wody
- mięso z gęsi: 1 korpus, 2 skrzydełka, szyja oraz 1 udko
- 2 średnie marchewki
- 1 drobna pietruszka
- kawałek selera
- biała część małego pora
- 1 średniej wielkości cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 4 ziarna czarnego pieprzu
- sól i pieprz w ilości do smaku
- posiekana natka pietruszki do posypania
Jak zrobić rosół z gęsi? Przepis jest bardzo prosty
Mięso gęsi umieszczamy w dużym garnku i wlewamy wodę. Doprowadzamy do wrzenia , a następnie gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu, w trakcie usuwając szumy.
Po około 90 minutach dodajemy obrane marchewki, pietruszkę i selera. Wrzucamy też czosnek bez łupiny, opaloną w płomieniu cebulę i przyprawy, czyli ziele angielskie, liście laurowe, i pieprz ziarnisty.
Gotujemy przez kolejne 90 minut, a na 15 minut przed końcem dodajemy dokładnie opłukanego pora. Przed podaniem z rosołu wyjmujemy warzywa oraz mięso, całość przecedzamy i doprawiamy.
Jak podać rosół z gęsi?
Taką odsłonę tradycyjnej zupy serwujemy podobnie jak wywary bazujące na kurze , czyli z makaronem krajanką, posiekaną natką pietruszki i talarkami ugotowanej marchewki.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na rosół. Szczególnie polecamy rozgrzewającą wersję z kurkumą i imbirem . Być może skusi was też odsłona z dodatkiem pieczonych warzyw o bardzo głębokim smaku.